Kontrwywiad odmawia identyfikacji osoby z flagą III Rzeszy
Jak podaje na „Twitterze” niezależny dziennikarz Keean Bexte, kanadyjski kontrwywiad CSIS odmówił zidentyfikowania osoby pokazanej na słynnym zdjęciu z flagą hitlerowskich Niemiec, zasłaniając się względami bezpieczeństwa państwa. Zdjęcie wywołało powszechne oburzenie i krytykę uczestników Konwoju Wolności, jako osób związanych z prawicowymi ekstremistami. Fala komentarzy przetoczyła się przez kanadyjskie media poniżej jeden z takich programów nawołujących do podjęcia zdecydowanych działań.
Tymczasem firma z Ottawy zajmująca się Public Relations – Enterprise Canada – rozważa pozwanie prawnika reprezentującego organizatorów Konwoju Wolności w dochodzeniu w sprawie ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych za to, co nazwała „absurdalnym i nikczemnym” zarzutem, iż jeden z jej dyrektorów wymachiwał nazistowską flagą podczas protestu Konwoju Wolności w Ottawie.
Jednak prawnik Freedom Corp., Brendan Miller, twierdzi, że jest chroniony przed pozwem i chce, aby dwóch dyrektorów Enterprise Canada zeznawało przed Komisją w Ottawie w sprawie doniesień o nazistowskich i konfederackich flagach podczas pierwszego weekendu protestów w Ottawie zeszłej zimy. W oświadczeniu starszy konsultant Enterprise Canada, Andrew Tumilty, powiedział, że Miller „wysunął całkowicie bezpodstawne i głęboko obraźliwe oskarżenie” przeciwko dyrektorowi firmy Brianowi Foxowi. „Nie ma grosz prawdy w tym absurdalnym i nikczemnym oskarżeniu. Ani Brian Fox, ani nikt z Enterprise Canada nie był obecny na protestach Konwoju Wolności w jakimkolwiek charakterze” – czytamy w oświadczeniu firmy.
Miller stwierdził podczas w trakcie przesłuchiwania dyrektora Canada Security Intelligence Service (CSIS) Davida Vigneaulta, że Fox był widziany jak chodził po Ottawie z nazistowską flagą podczas protestów Konwoju Wolności na zdjęciu, które było szeroko rozpowszechniane w Internecie i mediach w tym czasie. W żadnym momencie Miller nie dostarczył dowodów na swoje twierdzenia
Dyrektor CSIS miał powiedzieć Trudeau, że powołanie się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych było „wymagane”, aby stłumić protest Konwoju Wolności. Miller twierdzi również, że krytyczny wobec protestujących artykuł Toronto Star autorstwa Supriyi Dwivedi z Enterprose Canada z 30 stycznia był pierwszym opublikowaniem w Internecie konkretnego zdjęcia z protestu flagi Konfederacji z wizerunkiem ciężarówki. Zdjęcie, o którym mowa, zostało jednak zrobione przez fotografa dla serwisu informacyjnego Getty Images i było dostępne dla subskrybentów. „Pan Fox i wszyscy w Enterprise Canada zdecydowanie sprzeciwiają się nienawiści reprezentowanej przez symbol, do którego odniósł się pan Miller i dążą do tego, aby nasze miejsce pracy było integracyjnym i akceptującym środowiskiem dla wszystkich”, czytamy w oświadczeniu Enterprise, które określa oskarżenia Millera „całkowicie bezpodstawnym i głęboko obraźliwym”.
W osobnym oświadczeniu Miller oświadczył, że „liczne” anonimowe osoby przejrzały zdjęcia Foxa i osoby, która niosła flagi, co skłoniło go do złożenia wniosku, aby Fox i Dwivedi zeznawali przed komisją. Komisja nie wydała publicznego orzeczenia w sprawie wniosku. Miller wydaje się sugerować, że prezentowanie tych powszechnie potępianych symboli w Ottawie było zrobione na zamówienie.
Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: „National Post”, Twitter.com [1] [2]
Źródło: Goniec.net [1] [2]