Kontrowersyjny werdykt ws. blokady legalnej manifestacji

Opublikowano: 07.03.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3028

Pewien warszawski sędzia uznał, iż fizyczne blokowanie legalnych manifestacji środowisk narodowych nie jest czynem społecznie szkodliwym, a w konsekwencji uniewinnił 40 osób, które 15 sierpnia 2017 roku zablokowały legalny przemarsz ulicami Warszawy grupy chcącej uczcić zwycięstwo Wojska Polskiego nad Bolszewikami w 1920 roku. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości – werdykt wydany przez wspomnianego sędziego jest niezwykle groźny dla wizerunku polskiego wymiaru sprawiedliwości. Legalizuje zupełnie oczywiste łamanie prawa, a dodatkowo dyskryminuje ludzi o odmiennych poglądach.

Przypomnijmy – 15 sierpnia 2017 roku grupa kilkudziesięciu osób postanowiła zablokować organizowany przez środowiska narodowe całkowicie legalny przemarsz ulicami Warszawy, którego celem było uczczenie zwycięstwa Wojska Polskiego nad Bolszewikami w 1920 roku. Na wysokości skrzyżowania ulicy Chmielnej i Foksal, będąc na oficjalnej trasie przemarszu, wspomniana grupa zablokowała dalszy pochód wykrzykując: “Warszawa wolna od faszyzmu” oraz “Faszyzm jest nielegalny”. W efekcie musiała interweniować policja, która po kilku minutach ściągnęła z jezdni wszystkich protestujących.

Konsekwencja całej sprawy było skierowanie do sądu przez policję wniosków o ukaranie 40 osób na podstawie art. 52 kodeksu wykroczeń, który penalizuje “przeszkadzanie lub usiłowanie przeszkodzenia w organizowaniu lub w przebiegu niezakazanego zgromadzenia”.

Finał okazał się być kompletnie zaskakujący. Jak donosi “Gazeta Wyborcza” prowadzący postępowanie sędzia Łukasz Biliński stwierdził, że: “blokowanie organizacji o takim dorobku i historii jak Młodzież Wszechpolska czy ONR nie jest czynem społecznie szkodliwym” i uniewinnił wspomniane 40 osób!

To nic, że marsz był zgłoszony, zarejestrowany i całkowicie legalny. To nic, że do czasu zablokowania przez wspomnianą grupę 40 osób, przebiegał on bez zakłóceń i zgodnie z planem. To nic, że część polskiego społeczeństwa identyfikuje się z poglądami o charakterze narodowym i nie są one w żaden sposób prawnie zakazane. Sędzia Biliński postanowił “zalegalizować” zupełnie oczywiste złamanie prawa, a jednocześnie zachęcił do stosowania takich nielegalnych praktyk w przyszłości.

W kontekście powyższego pojawia się pytanie: Czy pobicie osoby głoszącej niepopularne (ale zupełnie legalne) poglądy też będzie można podciągnąć pod czyn społecznie nieszkodliwy? Co z hejtem wobec mniejszości (np. politycznych)? Czy fakt, że z jakąś grupą utożsamia się tylko co 50. Polak będzie a priori legalizował kierowane wobec tej grupy publiczne obelgi? Niestety, ale wyrok sędziego Biliński jest niezwykle groźny dla wizerunku polskiego systemu prawnego. Pozostaje mieć nadzieję, że nie uchowa się on w apelacji, a jego autora najdzie odpowiednia refleksja.

Na podstawie: Wyborcza.pl, Twitter.com
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. MakSym 07.03.2019 12:53

  Należałoby raczej zastanowić się jakim cudem do dzisiaj nie zdelegalizowano onr-u i młodzieży wszechpolskiej?
  Nie da się, czy celowo nie chce się usunąć tych matołów z oficjalnego obiegu?

 2. Anonymous-X 07.03.2019 13:22

  @MakSym

  Widzę ze kolega ma strasznie faszystowskie poglądy, i delegalizował by wszystkich którzy maja odmienne poglądy.

 3. MakSym 07.03.2019 14:48

  Faszystowskie poglądy w stosunku do faszystów?
  Pewnie, że tak, powinni jeszcze z tego się cieszyć! 🙂
  A na serio – dla takiej trzody jak w/w nie ma żadnej tolerancji, skoro i oni jej nie mają.

  P.S.
  Twoim kolegą nie jestem.

 4. Wujek Polonii 07.03.2019 17:05

  Wszyscy komentujący są kolegami bądź koleżankami z portalu. Coś się komuś nie podoba, to już nie moja, ani nikogo innego wina.
  Najwięcej o faszystach krzyczą krypto faszyści.
  Nasz nie-kolega MakSym łyka medialną papkę o faszystach i się podnieca, gdy jakiś oszołom krzyknie o delegalizacji ONR i MW.
  Pojęcia jednak nie ma, że są to podmioty, które legalnie działają w majestacie prawa RP i nie ma podstaw prawnych do delegalizacji.
  Jeżeli nasz nie-kolega MakSym ma dowody, że ONR i MW łamią prawo, niech się uda do najbliższej prokuratury, i je przedstawi. Wtedy będzie podstawa do delegalizacji. Do dzieła!

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii

 5. KrisK 07.03.2019 17:26

  @MakSym delegalizacja ONRu czy młodzieży byłaby działaniem ni mniej ni więcej a faszystowskim. Wyrok sędziego jest działaniem legalizującym anarchię a w zasadzie to faszyzm. Co gorsza, ona nagradza łamanie prawa i siłowe uniemożliwianie wyrażania opinii. Co też jest tożsame z ideologią faszystowską.
  A Twoja wypowiedź zupełnie przypadkiem pokazała, że utożsamiasz się z tym rodzajem myślenia.
  Gdyby ktoś zablokował marsz LGBT to by był…. FASZYSTĄ! 😀 ALe jak blokuje narodowców to nie jest…
  Czyli propagujemy faszyzm w czystej postaci.
  Tylko że jak Ci pasuje, żeby sąd zabraniał mówić im to jest ok… Ale jak za chwilę będziesz w mniejszości to będziesz płakał że faszyzm i że nie możesz mieć swojego zdania…

  To prawie jak z naszą opozycją. Jak wygrał pis to nagle demokracja jest do D i nie mają prawa rządzić. Jak oni 8 lat rządzili niepodzielnie to wszystko było cacy.

 6. Stanlley 07.03.2019 18:12

  Gdzie są obrońcy konstytucji?! Halo halo!

  Pewnie się zapętlili bo niezawisły sędzia łamie konstytucję…

  Jak by ogarniętemu amerykaninowi opowiedzieć jak prawnie wygląda system sądownictwa to nie nazwał by tego inaczej jak patologią! Obecny system łamie wszystkie zasady Monteskiusza.

 7. Anonymous-X 07.03.2019 18:56

  @MakSym

  “Twoim kolegą nie jestem.”

  Płakał nie będę z tego powodu, nie zadaje się z takimi naziolami i faszystami jak ty 🙂

  użyłem tego zwrotu, by ci zasygnalizować że nie jestem wrogo nastawiony do ciebie prostaku, nie dość ze masz faszystowskie poglądy, to i straszne braki w kulturze osobistej.

  Mimo wszystko, cieplutko pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.