Kontrowersyjny pomnik „Rzeź Wołyńska” stanie w Kielcach?

Opublikowano: 16.08.2019 | Kategorie: Historia, Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 811

14-metrowy pomnik upamiętniający ofiary Rzezi Wołyńskiej autorstwa Andrzeja Pityńskiego może stanąć w Kielcach. Inne miasta póki co go nie chciały, a prezydent Rzeszowa powiedział wprost, że monument jest „zbyt drastyczny”.

Pomnik „Rzeź Wołyńska” został stworzony przez mieszkającego w USA rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego. 14-metrowy monument przedstawia orła z wyciętym krzyżem i wbudowanym trójzębem, na które jest nabite dziecko, a niżej znajduje się rodzina w płomieniach i odcięte głowy.

Jak informuje Onet, pomnik znajduje się obecnie w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Do tej pory nie udało się znaleźć miejsca, w którym mógłby stanąć. Wcześniej były plany, że pomnik stanie w Jeleniej Górze, Toruniu i Rzeszowie. Prezydent Rzeszowa uznał jednak, że pomnik jest zbyt drastyczny i zamiast łączyć ludzi, będzie dzielić.

Losami pomnika zainteresowała się grupa mieszkańców Kielc, którzy założyli komitet społeczny w sprawie ustanowienia pomnika w ich mieście. Na Facebooku Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Kielcach informuje, że patronat honorowy nad projektem komitetu objął m.in. poseł Piotr Liroy Marzec.

Od lat w mieście odbywają się uroczystości dotyczące Rzezi Wołyńskiej. Jest gotowy pomnik, a lepszego i autorstwa bardziej znanego artysty mieć nie będziemy – powiedział w rozmowie z Onetem Mateusz Machnicki ze stowarzyszenia Kieleccy Patrioci i jeden z członków komitetu. – Chodzi też o fundusze. Kieleckimi nakładami nie będziemy w stanie zrobić podobnego pomnika – dodał.

Nie wszystkim jednak pomysł takiego pomnika w Kielcach przypadł do gustu. Wiele osób twierdzi, że monument jest bardzo drastyczny i zbyt dosłownie pokazuje historię.

„Pomnikomania i gigantomania w pełni. Zawiązał się komitet społeczny, który chce w Miasto Kielce postawić 14-metrowy pomnik „Rzezi wołyńskiej”. Pomnik jest drastyczny i epatuje przemocą. Przedstawia dziecko nabite na trójząb, płonącą rodzinę i płot z dziecięcymi głowami nabitymi na sztachety. Mam nadzieję, że w Kielcach znajdzie się wystarczająca liczba radnych, żeby podobnie jak w innych miastach, powiedzieć NIE temu szaleństwu” – tak na „Facebooku” pomysł postawienia pomnika w Kielcach skomentowała Agata Wojda, kielecka radna Koalicji Obywatelskiej.

W lutym tego roku w Szczecinie odsłonięto odsłonięto pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej w kształcie dachu, który runął po pożarze, a także wypalonego komina. Na dachu znajdują się nazwy wszystkich miejscowości na Kresach, w których mordowano niewinnych Polaków. Pomnik umieszczono na szczecińskim cmentarzu komunalnym.

Monument zaprojektowała prof. Katarzyna Radecka. Pod symbolicznym dachem znajduje się ziemia, którą przywieziono bezpośrednio z miejsc, gdzie zbrodnie miały miejsce. Nazwy miejscowości umieszczono w wyłomach mających kształt blizn, a obok spalonego komina rośnie kalina – jej owoce mają według twórczyni pomnika symbolizować krew. Podświetlenie zaś ma kojarzyć się z pożogą.

W odsłonięciu pomnika ofiar UPA wziął udział m.in. Jarosław Szrek, prezes IPN oraz mieszkańcy Kresów i potomkowie zamordowanych na Wołyniu, a także weterani i historycy. „Pół mojej rodziny zginęło na Wołyniu” – mówił mediom wzruszony Bogusław Oleksiejuk, mieszkaniec Szczecina. „Nie wiem jak można było przez tyle lat udawać, że Rzezi Wołyńskiej nie było…”

​Rzeź Wołyńska to czystka etniczna na terytorium zachodniej Ukrainy, przeprowadzona w latach 1943-1944. Konfliktowi etnicznemu towarzyszyła masowa eksterminacja polskiej ludności cywilnej. Mordów na Polakach dokonywali żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

Polscy historycy uważają Rzeź Wołyńską za ludobójstwo i czystkę etniczną i mówią o śmierci, według różnych źródeł, od 100 tysięcy do 130 tysięcy osób.

Kwestia interpretowania Rzezi Wołyńskiej, a także stosunek do przywódców ukraińskich nacjonalistów z czasów OUN-UPA, jest jedną z najtrudniejszych kwestii w stosunkach między Polską a Ukrainą.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.