Kontrowersje po wyroku w sprawie śmierci Floyda

Opublikowano: 22.04.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 934

Ława przysięgłych sądu w Minneapolis uznała winnym byłego policjanta Dereka Chauvina, mającego odpowiadać za śmierć George’a Floyda. Przy okazji wyroku nie obyło się jednak bez kontrowersji. Obrona Chauvina twierdzi, że proces dowodowy był niesprawiedliwy, natomiast eksperci zwracają uwagę na z góry ustalony werdykt w tej sprawie.

Członkowie rady przysięgłych doszli do porozumienia w ciągu dwóch dni, a dokładniej dziesięciu godzin. Uznali oni, że Chauvin w dniu 25 maja ubiegłego roku dopuścił się trzech niezgodnych z prawem czynów. Tym samym grozi mu do 40 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia, do 25 lat za morderstwo trzeciego stopnia i do 10 lat za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Kara może zostać skumulowana, bo w sprawie każdego z wymienionych wyżej zarzutów toczy się oddzielne postępowanie. Teraz wszystko zależy od sędziego Petera Cahillego, który ma zadecydować o wymiarze kary w ciągu najbliższych ośmiu tygodni.

Decyzja ławy przysięgłych została przyjęta z entuzjazmem przez skrajną lewicę i aktywistów ruchu „Black Lives Matter”. Do rodziny Floyda zadzwonił zaś amerykański prezydent Joe Biden. Jego zdaniem werdykt jest „wielkim krokiem naprzód”, dlatego będzie pomocny w zwalczaniu „systemowego rasizmu” w Stanach Zjednoczonych.

Radości po wyroku nie podziela oczywiście obrona Chauvina. Adwokaci byłego policjanta zamierzają wykorzystać zwłaszcza wypowiedzi demokratycznej kongresman Maxine Waters. Wzywała ona bowiem do demonstracji i „bardziej konfrontacyjnych działań” pod sądem w Minneapolis, co mogło być formą nacisku na wymiar sprawiedliwości. W przeprowadzeniu procesu nie pomagały też sugestie, że po nieskazaniu byłego policjanta „miasto zapłonie”.

Zespół obrońców Chauvina zwraca również uwagę na szereg innych czynników. Przedprocesowy rozgłos i brak zmiany miejsca rozpraw nie gwarantowały prawa do sprawiedliwego procesu. Podobnie zresztą jak obejrzenie przez ławę przysięgłych taśmy z interwencji z maja ubiegłego roku, gdy nie była ona jeszcze zakwalifikowana jako dowód w sprawie.

Wątpliwości odnośnie procesu mają liczni prawnicy. Chociażby w trakcie wtorkowej dyskusji w telewizji FOX News twierdzili oni, że postępowanie toczyło się z góry ustalonym werdyktem. Z powodu rozgłosu towarzyszącego sprawie, Chauvin mógł więc liczyć w najlepszym wypadku tylko na zawieszenie ławy przysięgłych. Dodatkowo wyrok można było przewidzieć już po ugodzie miasta z rodziną Floyda, czyli wypłaceniu jej 27 milionów dolarów jeszcze przed rozpoczęciem procesu.

Na podstawie: Foxnews.com, Newsmax.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 3,50 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kaczor3333
Użytkownik
Kaczor3333

Ciekawe co rodzina zrobi z 27 milionami dolarów. Podejrzewam że dobrze się zabawią. Wedle zasady. „Łatwo przyszło, łatwo poszło”.

Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Liczysz, cudze pieniądze z cudzej śmierci. Koleś został uduszony kolanem i to jest na tej taśmie. Wyobraź
Sobie sytuację gdzie jesteś glebowany przez, policje skuty nie możesz się ruszyć na ziemi i duszony kolanem ze nie możesz, krzyknac

Szurnięty Mędrzec
Użytkownik
Szurnięty Mędrzec

Cały ten proces to farsa, ma za zadanie pokazać owcom w jakiej rzeczywistości tak naprawdę żyją. Z tego co wiem, Floyd zmarł przez przedawkowanie narkotyków. Z innych wieści Hillary Rodham Clinton została przez trybunał wojskowy skazana na karę śmierci przez powieszenie, odbędzie się ona 26 kwietnia źródło: https://realrawnews.com/2021/04/clinton-military-tribunal-day-5-conviction/