Kontrola pogody za pomocą impulsów laserowych

Opublikowano: 16.09.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 246

Naukowcy opracowali nową technologię, która może być bardzo przydatna przy manipulowaniu pogodą. Polega ona na zastosowaniu impulsów laserowych w celu tworzenia lub rozpraszania chmur.

Do tej pory znane były techniki geoinżynieryjne, które umożliwiały ingerowanie w pogodę za pomocą specjalnych oprysków z jodku srebra. Chmury rozpędzano w ten sposób już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie stosowano w tym celu specjalne samoloty i rakiety. Teraz podobne efekty można będzie osiągnąć za pomocą technologii laserowej.

Za miesiąc odbędzie się spotkanie WMO (World Meteorological Organisation), na którym ma się znaleźć kwestia wykorzystania bardzo silnych laserów w celu wywierania wpływu na atmosferę i w konsekwencji pogodę. Prowadzone dotychczas eksperymenty wskazują na to, że intensywnie pulsujące światło laserowe może powodować formowanie się lodu i kondensacje wody, co w bezpośredni sposób prowadzi do powstawania chmur.

Technologia przetestowana w laboratorium jest już używana w plenerze. Oznacza to, że pierwsze promienie laserowe są już kierowane w stronę nieba. Ustalono dodatkowo, że za pomocą specjalnych działek laserowych można również wywoływać wyładowania atmosferyczne. Można zatem stosować taką technologię, aby w kontrolowany sposób rozładowywać różnice potencjałów w czasie burz, co ma pozwolić chronić od nich obiekty takie jak lotniska czy elektrownie.

Geoinżynieria jeszcze niedawno wydawała się być czymś niezwykle skomplikowanym i drogim. Nierealne wydawało się wywieranie wpływu na globalny klimat. Z tą technologią kształtowanie lub rozbijanie chmur może być dużo łatwiejsze. Manipulowanie pogodą może jednak przynieść więcej szkód niż pożytku, bo nikt do końca nie wie jak zachowa się nasz klimat, gdy ludzie na poważnie zaczną przy nim majstrować.

Na podstawie: www.telegraph.co.uk
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
23
Użytkownik
23

Jak tylko czlowiek bierze sie za poprawianie natury, to zawsze mu gowno wychodzi :D

danush
Użytkownik
danush

Wyobrażam sobie jak bawi się Stwórca,patrząc na to nieudolne poprawianie. Ciekawe co zrobią naukowcy,kiedy zechce np.zatrzymać obrót Ziemi ?

pecefau
Użytkownik
pecefau

hahaha Danush prosze Cie hahahah ciekawe jak bawi się stwórca widząc miliony ludzi zabijanych i krzywdzonych przez muzułmanów? …. nie bawi się, bo go nie ma

Hassasin
Użytkownik
Hassasin

@pecefau
Ciekawe jak bawi się stwórca widząc miliony ludzi zabijanych i krzywdzonych przez żydów i amerykanów ?

adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

A se kupie zilonego lasera na Allegro i zrobie somsiadowi dyszcz!