Kontenery socjalne sprzeczne z prawem

Mecenas Katarzyna Rychtanek, na zlecenie Amnesty International Poznań, opracowała opinię prawną dotyczącą projektu kontenerów socjalnych. Wynika z niej, że traktowanie kontenerów jako lokali socjalnych jest sprzeczne z prawem, ponieważ „lokal socjalny może zostać wyodrębniony wyłącznie w budynku, co uniemożliwia kwalifikowanie obiektów kontenerowych jako lokali socjalnych czy zamiennych”.

Rychtanek wskazuje, że „zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej – w tym osób eksmitowanych – następuje w drodze zapewniania lokali socjalnych i zamiennych przez wykorzystanie zasobu mieszkaniowego”.

Jak wynika z art. 2 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego „pod pojęciem lokalu rozumieć należy lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych”. Oznacza to, że za lokal socjalny nie można uznać pomieszczenia przeznaczonego „do krótkotrwałego pobytu osób”, czyli znajdującego się „w budynkach internatów, burs, pensjonatów, hoteli, domów wypoczynkowych lub w innych budynkach służących do celów turystycznych lub wypoczynkowych”.

Nie jest to pierwsza tego rodzaju opinia prawna. W marcu br. niezależny zespół specjalistów Komisji Krajowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza do spraw zakresu prawa mieszkaniowego ocenił, że projekt postanowienia w Poznaniu osiedla kontenerowego jest sprzeczny z prawem lokalnym i statutem Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Opracowanie: Piotr Kuligowski
Źródło: Lewica