Konsumenci lepiej chronieni
Już od czerwca polskie firmy będą stosowały przepisy dyrektywy o prawach konsumentów, jednolite dla całej UE. Zdaniem ekspertów przyczyni się to do zwiększenia ochrony konsumentów podczas zakupów przez Internet.
Nowe przepisy powinny zostać wdrożone do polskiego prawa do 13 grudnia ubiegłego roku. Na razie jednak projekt ustawy o prawach konsumenta jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. Firmy powinny stosować nowe rozwiązania najpóźniej od 13 czerwca br. – informuje PAP.
Zgodnie z projektem wydłużony zostanie termin na odstąpienie od umowy zawartej między konsumentem a przedsiębiorcą z 10 do 14 dni. Joanna Affre, adwokat z kancelarii Accreo Legal, wskazała, że w przypadku, gdy konsument nie zostanie poinformowany o prawie odstąpienia od umowy, okres ten automatycznie wydłuży się do 12 miesięcy. Jak zaznaczyła Joanna Affre, w projekcie doprecyzowany zostanie zakres informacji udzielanych konsumentowi przez przedsiębiorcę przed zawarciem umowy. „Przyszła ustawa zawiera przykładowy wzór takiego formularza oraz wzór pouczenia o prawie odstąpienia od umowy” – dodała. Ponadto zgodnie z nowymi przepisami sprzedawca ma ponosić ryzyko uszkodzenia towarów w transporcie do momentu, gdy w ich posiadanie wejdzie konsument. Adwokat wskazała również na zmianę definicji konsumenta, za którego będą uznawane również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, zawierające umowę w celach częściowo związanych z działalnością gospodarczą, przy dominującym prywatnym charakterze umowy.
Zdaniem ekspertki Konfederacji Lewiatan Magdaleny Piech w praktyce trudno będzie stwierdzić, kto jest konsumentem. „To wprowadza dużą niepewność prawa, bo przedsiębiorcy nie wiedzą z kim zawierają umowę i jakie z tego względu będą mieć obowiązki. Rodzi obawę, że ktoś po pewnym czasie będzie starał się udowodnić, że jednak zawarł umowę jako konsument, np. po to, by móc skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy” – zauważyła Magdalena Piech. Dodała również, że dużym ułatwieniem dla firm będą wspólne dla całej UE przepisy w zakresie ochrony konsumentów, co pozwoli na likwidację barier w transgranicznym handlu elektronicznym.
Źródło: Nowy Obywatel