Konsultacje ws. zmian w OFE są nieprawidłowe

Opublikowano: 20.09.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 717

Forum Obywatelskiego Rozwoju zarzuca rządowi, że w pracach nad zmianami w systemie emerytalnym nieprawidłowo przeprowadził konsultacje społeczne. Chodzi m.in. o brak odniesienia do krytykujących rządowe propozycje opracowań ekspertów. Poza tym przedstawiciele Fundacji podkreślają, że w przeglądzie systemu emerytalnego pominięto wiele ważnych dla emerytów kwestii. Liczą, że rząd wycofa się z przedstawionych propozycji.

“Konsultacje społeczne nad raportem „Przegląd funkcjonowania systemu emertytalnego” nie przebiegały w zgodzie ani z regulaminem pracy Rady Ministrów, ani z dokumentem „Propozycja Kodeksu Konsultacji”, który powstał pod patronatem resortu administracji i cyfryzacji” – podkreśla Marek Tatała, ekonomista, ekspert z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. “Dlatego liczmy na to, że teraz, kiedy pojawiły się bardziej konkretne propozycje rządowe, po pierwsze pojawi się oficjalny dokument przyjęty przez Radę Ministrów, a po drugie, faktycznie dojdzie do konsultacji społecznych.”

Rada Ministrów ma obowiązek dokonywania okresowego przeglądu systemu emerytalnego. Mówi o tym ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu emerytalnego z 25 marca 2011 r. Zgodnie z jej przepisami, rząd musi dokonać takiego przeglądu nie rzadziej niż co 3 lata. Ponadto jest zobowiązany przedłożyć Sejmowi informację w sprawie funkcjonowania systemu emerytalnego.

Zdaniem ekspertów Fundacji FOR, przygotowany dokument pomija wiele istotnych dla Polaków kwestii, związanych z systemem emerytalnym, m.in. przywileje emerytalne, ubezpieczenia rolników w KRUS, specjalne systemy emerytalne dla służb mundurowych, sędziów i prokuratorów.

“Rząd nie odniósł się w oficjalnej formie do wielu opracowań, np. Komitetu Obywatelskiego ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego, jak też do raportu Towarzystwa Ekonomistów Polskich oraz innych instytucji prywatnych czy organizacji pozarządowych, w których krytykowano propozycje zawarte w przeglądzie” – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marek Tatała.

W opinii FOR, proponowane przez rząd rozwiązania są szkodliwe dla interesów emerytów, a wprowadzona dobrowolność jest tylko pozorna. Dlatego Fundacja liczy, że rząd wycofa się z tych propozycji.

“Propozycje te oznaczają nacjonalizację oszczędności emerytalnych Polaków. Rząd nie powinien działać wbrew wyborcom, bo to wyborcy są posiadaczami aktywów w OFE. To, co nazywa dobrowolnością, tak naprawdę nie jest nią. Jest to wybór jednostronny. Nie ma możliwości ani zwiększenia składki, która miałaby płynąć dla OFE, ani niepodejmowania tej decyzji, tylko pozostania w OFE, czy np. dokonania tej decyzji później” – argumentuje ekspert.

Dodaje, że propozycje rządu pozbawiają w rzeczywistości praw nabytych wszystkich, którzy płacą składki emerytalne.

“Wszyscy będą zmuszeni do podjęcia decyzji w sprawie swoich emerytur jeszcze raz. Wiele osób już kiedyś podpisało umowę z OFE, dlatego trudno zrozumieć, dlaczego ponownie mieliby dokonać tej administracyjnej formalności” – podkreśla Marek Tatała.

Eksperci dodają, że z tego powodu część ubezpieczonych nie podejmie żadnej decyzji o tym, gdzie chce lokować swoje pieniądze na emeryturę, w wyznaczonym przez rząd terminie.

“Obecnie około 80 proc. osób jest losowanych do OFE, czyli de facto nie podejmuje w pełni świadomie tego wyboru. Na pewno fakt, że jest to pewne administracyjne obciążenie, czyli konieczność wypełnienia dokumentu i ponownego podpisania umowy z OFE sprawi, że liczba ubezpieczonych, którzy oficjalnie się zadeklarują, będzie ograniczona” – reasumuje Marek Tatała.

Źródło: Newseria


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

20 komentarzy

  1. Janusz Korczyński 20.09.2013 12:50

    Forum Obywatelskiego Rozwoju – organizacja Balcerowicza finansowana przez firmy OFE. Co nie jest tajemnicą, bo mają to na swojej stronie… I wszystko jasne.

  2. _SL_ 20.09.2013 13:01

    Januszu, co myslisz o przekrecie z OFE? Chodzi o obligacje za 140mld ktore panstwo ukradlo z OFE niby odo ZUS (poprzez FUS), teraz chca je ANULOWAC aby odpisac z dlugu wewnetrznego 140mld pln, czyli:
    zabrali AKTYWA za 140mld,
    anulowali je zmniejszajac tym dlug,
    juz maja plany aby zaciagnac kolejne 140 mld “bo bedzie mozna”,
    do ZUS trafi zapis dluzny w wysokosci 140mld na poczet przyszlych skladek.

    Czyli jesli rozumie, ludzie wpompowali se skladek 140mld w obligacje w OFE, rzad je ukradl, anulowal I zaciagnie te kwote jako dlug, zamiast aktywow w obligacjach do ZUS trafi zapis dluzny na 140mld przyszlych skladek.

    Ukradli 140mld, pozycza z nie ‘nowe’ 140 mld oraz obciaza platnikow ZUS kolejnymi 140mld ktore zwineli.
    To dodatkowy wydatek 280mld w przyszlosci z kieszeni podatnika a caly ksiegowy myk jest zlodziejstwem na 420mld pln.

    Forbes ostatnio o tym pisal wskazujac ze socjlisci argentynscy zrobili identyczny myk przed bankructwem.

  3. Janusz Korczyński 20.09.2013 13:21

    _SL_
    Poczytaj w tej sprawie publikacje prof. Leokadii Oręziak. OFE to największe złodziejstwo i największy skok na kasę w historii Polski, które zafundowały nam rządy z 1999 roku. Pieniądze wpływające do OFE znikają, emerytury z tego są znikome, a jeszcze przysparza to długu publicznego, na którym i tak zarabiają właśnie te firmy.

  4. _SL_ 20.09.2013 13:36

    Janusz, wiem jak dziala OFE. Chodzi mi teraz o przekret ktory robi rzad pod pozorem ‘transferu’ tych pieniedzy do ZUS(przez FUS). Stworzyli sobie nowa linie kredytowa na 140mld pln ‘od zaraz’ a ani grosz nie trafi do ZUS(ktory I tak jest piramida finansowa) ani na bierzace wyplaty, tylko poleci jako zapis do zaplaty z przyszlych skladek.

    Ukradli 140mld, zaciagneli na nas dlug 140mld a kolejne 140mld wpisali jako dlug do ZUS.

    To najwieksza kradzierz panstwowa od 1946 roku. Lepszym rozwiazaniem bylo by spalenie tych pieniedzy w piecu, bylo by ‘na zero'(za te obligacje juz zaplacilismy) znaczy soe bez doplacania do czegokolwiek.

  5. Janusz Korczyński 20.09.2013 13:53

    To nie kradzież. Patrz:
    W OFE leży 140 mld w postaci długu (obligacji). To oznacza, że tych pieniędzy tam tak na prawdę nie ma. Tylko państwo gwarantuje, że je w jakieś odległej przyszłości odda.
    Zabierając i wkładając do ZUS wychodzi na to samo. Państwo gwarantuje, że da te 140 mld w przyszłości przyszłym emerytom. Tylko, że nie jest to obarczone odsetkami na rzecz zagranicznych korporacji. I nie jest pobierana od tego prowizja, dzięki czemu suma nie będzie maleć o ileś procent rocznie.

    To co rząd robi to i tak półśrodki. Zabierając z OFE wszystkie papiery wartościowe, włącznie z akcjami państwowe stało by się wiele firm (w tym Bogdanka, jedyna prywatna kopalnia należąca do OFE właśnie). Co dało by jeszcze więcej korzyści – zyski z tych firm nie odpływałyby za granicę, dywidendę dostało by państwo, zwiększając dochody i zmniejszając dziurę budżetową. Emeryci nie traciliby pieniędzy na prowizjach i na wahaniach na giełdzie (w kilka ostatnich lat znikło 70 mld naszych oszczędności w OFE).

    Jeśli chodzi o moje zdanie w tej sprawie to powinno się zlikwidować i ZUS i OFE, a emerytury powinno gwarantować państwo bezpośrednio z budżetu bez pośredników. Zmniejszyłoby to koszty i dodatkowo zwiększyło emerytury.

    Swoją drogą osoby w starym systemie ZUS mają średnio 1000 zł wyższą emeryturę niż osoby będące w OFE. To pokazuje jak patologiczny jest system OFE, który umożliwia także wykup polskiej gospodarki za pieniądze emerytów (przykład z Bogdanką).

  6. _SL_ 20.09.2013 13:55

    Przeczytalem jej publikacje z ostanich kilku miesiacy(szybko czytam)o OFE. Pani powtarza sie a co do ZUS to po prostu belkocze nie zauwazajac tego co opisalem powyzej, ta operacja lawinowo zwiekszy zadluzenie I w zaden sposob nie odciazy ZUS a dodatkow obciazy podatnikow czego pani w ogole nie dostrzega lub nie chce o tym pisac. W OFE obligacje zwiekszaly zadluzenie o % z odsetek, teraz calosc ich wartosci wejdzie w dlug i to razy dwa, jesli przeanalizujemy ten myk Vincenta.

    Vincent plucze zloto z powietrza….jenak nie, dalej wyciaga z kieszeni podatnika.

    Ta pani nie ma bladego pojecia o inwestowaniu, z jej tekstow wynika ze w ogole nie ogarnia koszyka inwestorskiego, wszedzie widzi loterie tylko nie tam gdzie sa, czyli w prawdziwych piramidach finansowych typu ZUS.
    Nie dalb bym jej ani dychy na inwestycje bo wszystko puscila by w akcje I FX’a.
    🙂

    Co ty osobiscie myslisz o tym transferze w ktorym aktywa znikaja po drodze?

  7. _SL_ 20.09.2013 14:07

    Tylko obligacje to aktywa, rozumiesz? Panstwo chce je anulowac czyli ‘nic nie odda’ ale odbije od progu zadluzenia, ergo, bedzie znow moglo zapozyczyc sie na ta kwote I to nie koniecznie na rynku wewnetrznym, moga wziasc kase z MFW czy innego ustrojstwa. To trzeba juz bedzie oddac przez podatki.
    Zapis dluzny w ZUS spowoduje ze kwote ta znow trzeba bedzie zaplacic ze skladek, choc juz wczesniej wydales te pieniadze na aktywa OFE(obligacje), czyli zaplacisz to DRUGI raz, nie?
    Tu jest kradzierz. Chyba nie chcesz placic za to samo dwa razy byle by tylko uwalic OFE?

    Gdyby spieniezyli obligacje I normalnie przelali te kwote (z aktywa) do ZUS to co innego.

    Widze tu arcyprzekret tylko chyba sie jeszcze ludzie nie polapali…

  8. _SL_ 20.09.2013 14:09

    Rzadowi czhodzi raczej o prog zadluzenia, samo OFE I ZUS to tylko srodek, to widac szlo najlatwiej zawinac…
    Vincent pracje na nagrode Nobla.
    🙂

  9. Janusz Korczyński 20.09.2013 14:10

    Prof. jest akurat tutaj ogromnym autorytetem i wie o czym mówi.

    Nie zwiększy zadłużenia w żaden sposób, bo ono po prostu zniknie, a obecne emerytury będą finansowane w większej mierze z obecnych wpływów (na tym polega system solidarnościowy). Wcześniej ZUS musiał oddawać sporą część do OFE i zaciągać dług na wypłatę bieżących emerytur. Nie obciąży podatników, bo niby jak jak te papiery dłużne po prostu znikną? 140 mld długu znika, od tak. Nikt na tym nie traci, bo po prostu wraca się do systemu solidarnościowego. Bieżące pokolenia finansują bieżących emerytów.

    Taki system ma wiele zalet, w tym także to, że pozornie nasze pieniądze nie rosną, a w rzeczywiście rosną stabilnie w tempie wzrostu gospodarczego i inflacji tylko tego nie widać (a więc podobnie jak na giełdzie, gdzie średni wieloletni zwrot to około 8,8% (OFE brało 10% prowizji przez pierwsze lata!!)).

  10. _SL_ 20.09.2013 14:25

    Rzad mowi jawnie ze anuluje te obligacje, czyli doslownie ‘zniknie’. Beda mogliznow zaciagnac kredyt na 140mld na bierzace’inewstycje’ (na zmarnowanie). Ani zlotowka nie wplynie do ZUS, dopisza do bodajze 2 bln pln dlugu ZUS (czy ile tam teraz jest)kolejne 140mld a ty zaplacisz je w przyszlosci ze skladek.
    Czyli zaplacis za to samo DWA razy. Rozumiesz myk Vincenta.
    To genialna w swej zlodziejskiej prostocie metoda na zwiekszenie zadluzenia, mysle ze to jest glownym celem.

    Ida wybory a za 140mld mozna ciskac sporo ‘kielbasy I wodki’ w plebs.

  11. Janusz Korczyński 20.09.2013 14:25

    “Panstwo chce je anulowac czyli ‚nic nie odda’ ale odbije od progu zadluzenia, ergo, bedzie znow moglo zapozyczyc sie na ta kwote I to nie koniecznie na rynku wewnetrznym, moga wziasc kase z MFW czy innego ustrojstwa. To trzeba juz bedzie oddac przez podatki.
    Zapis dluzny w ZUS spowoduje ze kwote ta znow trzeba bedzie zaplacic ze skladek, choc juz wczesniej wydales te pieniadze na aktywa OFE(obligacje), czyli zaplacisz to DRUGI raz, nie?
    Tu jest kradzierz. Chyba nie chcesz placic za to samo dwa razy byle by tylko uwalic OFE?”

    Nie rozumiesz.
    Wcześniej ZUS oddawał 1/3 składek do OFE. Nie miał przez to na bieżące wypłaty emerytur. A tak jak wspomniałem system solidarnościowy polega na tym, że pracujący płacą na emerytów. Więc ZUS dostawał dotację by wypłacić pieniądze emerytom z budżetu państwa. W budżecie powstawała dziura, która była łatana obligacjami, które skupowały firmy OFE. Takie kółko wzajemnej adoracji ze szkodą dla polskiego podatnika. Prócz tego OFE zgarniało za każdym razem 10% tego co wpłacano, potem 7%. Powstała bardzo patologiczna sytuacja, bo OFE dostawały nasze pieniądze, z których brały prowizje. Skupowały obligacje wypuszczane przez rząd powodując zadłużenie, którego w ogóle by nie było, gdyby nie OFE (wycenia się zadłużenie na 300 mld spowodowane systemem OFE). Oraz potem dostawały jeszcze podobną kwotę co z ZUS w formie odsetek. A podczas kryzysu straciły gigantyczne sumy na giełdzie. Wszystko finansowaliśmy my z naszych podatków i składek. Co więcej OFE wykupywało polskie firmy znowu za nasze pieniądze i ciągnęło z nich pieniądze za granicę.

    Anulowanie tych obligacji nie spowoduje żadnych szkód, tylko same korzyści. I uważam, że wszystkie pieniądze powinny zostać przeniesione do ZUS (prócz tego, że wg mnie ZUS nie musi istnieć by był system emerytalny). Żadnych szkód, bo dług o którym mówisz w ogóle by nie istniał gdyby nie OFE, a w dodatku powrót do systemu solidarnościowego zwiększy wysokość naszych emerytur.

  12. Jacek K. Poreda 20.09.2013 14:39

    Drodzy Panowie, nie jestem miłosnikiem OFE mimo iż w nim jestem, ale jak nazwiecie w takim razie przekręt z ZUS w porównaniu z OFE. Cały system jest przekrętem więc dyskusja nie ma sensu. Jak się tak znasz na ekonomii Januszu, to policz ile tracimy z racji oszczędzania w ZUS? Jesteś w stanie?

  13. Janusz Korczyński 20.09.2013 14:48

    A niby w jaki sposób w ZUS tracimy?

  14. _SL_ 20.09.2013 14:59

    Rozumie patologie obligacji. Chodzi mi o nacjonalizacje bedaca kradzierza ktotej jakos nie zauwazasz, albo nie chcesz dostrzec.
    Masz aktywa na 140mld, ktore NABYLES(sa twoje, nieruszalne ale dziedziczne). Placiles na to w przymusowych skladkach a po X czasu panstwo mialo je odkupic I dac ci z tego ustalony % (zysk).
    Panstwo perzejelo te papiery a poniewaz musialo by je sobie wykupic, wiec bolszewicko stwierdzilo ze je anuluje, czyli nie bedzie samo sobie tego wykupywac. Czyli aktywa przestaly istniec. Sa warte ZERO.
    Panastwo mialo przelac te aktywa do ZUS tak aby tam znalaly sie twoje(hipotetycznie) pieniadze (za obligacje juz zaplaciles w skladkach do OFE), czego nie zrobiono.
    Obligacje anuluja a na koncie ZUS dopisza “140mld do zaplacenia kiedys tam z naplywajacych skladek”.
    Panstwo po pozbyciu sie obligacji magicznie odpisalo 140mld z zadluzenia, wiec beda teraz mogli zaciagnac kredyty na nowe 140mld(uciekli od progu oszczednosciowego, dlug/PKB) ktore to bedza kiedys splacali oczywiscie z podatkow.
    Kto placi? “Spoleczenstwo placi”.
    To nic innego jak ukryta zapowiedz wzrostu podatkow I skladek ZUS lub kolejnego podniesienia wieku emerytalnego.

    Gdzie ty tu widzisz jakikolwiek zysk poza frazesami o solidsrnosci spolecznej?

    Pomysl. Miales a teraz nie masz I jeszcze raz zaplacisz za to samo…

  15. Janusz Korczyński 20.09.2013 15:21

    To czy zaciągną to i tak zaciągną. Nie ważne czy jest próg czy nie, bo chciano go zawiesić tymczasowo jak się okazało, że możemy go przekroczyć.

    Ja zysku nie widzę. Ale nie widzę też strat. A w OFE widzę same straty.

    Dodatkowo nieprawdą jest, że pieniądze w OFE są dziedziczone. Trzeba spełnić trochę warunków (dobrze nam znane małym druczkiem). A najważniejszy jest taki, że musimy wykitować przed przejściem na emeryturę.

  16. Janusz Korczyński 20.09.2013 15:26

    Nie miałem i nie mam i za nic nie płacę, bo w systemie solidarnościowym pieniądze się nie odkładają. Pieniądze, które Ty płacisz są przejadane przez obecnych emerytów, a jak Ty pójdziesz na emeryturę to Twoje dzieci będą płacić Tobie. To jest solidarność pokoleń.

    Pieniądze, które były w obligacjach w OFE także dostali obecni emeryci, więc nic nie straciłem na tym, że zostanie ten dług wymazany. Zyskają tylko wszyscy podatnicy, bo nie będzie trzeba komuś płacić odsetek za to. A to czy dalej będziemy się zadłużać to rzecz raczej pewna. Z tym rządem niestety.

  17. _SL_ 20.09.2013 15:56

    Ja tam inwestuje w prywatne fundusze, wazne zeby miec kontrole nad koszykiem. Gdy leszcze mylnie zwani ‘inwestorami’ tracili na smieciowych papierach na ‘gorce’ kryzysu, ja mialem dwucyfrowy zwrot. Ani grosza nie oddam zlodziejstwu, inwestujcie w rajach podatkowych a nie socjalrezimach.

    ZUS to piramida finansowa I finalnie musi runac, pytanie ile to bedzie kosztowalo.
    Obecnie najsensowniejsze w Polsce byloby wprowadzenie anglosaskiego systemu, czyli panstwowe minimum na wegetacjea reszte niech ludzie ogarniaja sobie prywatnie. Przy czym wtedy ‘ZUS’ wynosilby ok 100pln/mc a nie ten drakonski haracz co teraz.

    Jak ktos nie umie inwestowac w instrumenty finansowe, niech zakopuje w ogrodzie olow z akumulatorow(czym starszy tym drozszy) lub kupi sobie dodatkowe mieszkanie, nawet na kredyt, jesli splaci przed emerytura bedzie zyl z najmu a mieszkanie odziedziczy nastepne pokolenie, bo z ZUSu to mlodzi odziedzicza tylko dlugi.

  18. _SL_ 20.09.2013 16:05

    Czyli powidzmy to inaczel, doslownie:pokolenie obecnych 50 I 60 latkow okrada mlodych dla w imie wlasnego warcholstwa I unikniecia odpowiedzialnosci za bledy I zle decyzje swej generacji.
    “Po nas chocby potop” a mlodzi zdechna pod obciazeniami fiskalnymi?

    Powiem tak-mlodzi uciekna a starzy tu pozdychaja z glodu gdy runie ta nieodpowiedzialna piramida finansowa, lub wroca do zbieractwa I malego rolnictwa…

  19. Janusz Korczyński 20.09.2013 22:40

    Tylko jeśli wszyscy robiliby to co Ty to nikt by nie zarabiał na tym. Dobrze, że wziąłeś sprawy w swoje ręce, to się chwali, ale nie wymagaj tego by wszyscy tak robili, bo wtedy to co robisz byłoby nieopłacalne.
    Pozdrawiam!

  20. Lakszmi 20.09.2013 23:53

    konkludując hehe bo i tak z tego nic nie kumam jak widzę jak ktoś obraca moją kasą to z automatu głupieje , więc co radzicie 😀 zostać w OFE czy dać się przenieś do ZUS tak w sumie to bardzo się tym nie przejmuje bo nie dożyje raczej a jak nawet to nie długo na tej emeryturzynie będę ale jednak jak mówią przezorny ubezpieczony tyle że na prawdę już nie kumam co mam zrobić :D? i do kiedy w końcu jest ten czas na decyzje bo telewizorni nie oglądam i jakoś do mnie nie dociera o co biega:D tak właściwie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.