Konkurencja dla NATO w Europie?

Opublikowano: 19.10.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 298

Cztery państwa – Hiszpania, Włochy, Francja i Niemcy – chcą stworzyć inicjatywę militarną niezależną od Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska, jak nietrudno sobie wyobrazić, nie została zaproszona do współpracy. Ale inne, bardziej stabilne politycznie kraje UE są mile widziane.

Wielka czwórka wpadła na pomysł stworzenia struktury niezależnej od NATO, w obrębie Unii Europejskiej, ale niekoniecznie tożsamej z nią. Podobne pomysły padały już wcześniej, do tej pory jednak blokował je głównie Londyn, który nie godził się na nic, co mogłoby zagrażać stabilności NATO. Teraz, z racji tego, że Wielka Brytania jest już na wylocie z UE, również zadeklarowała swój ewentualny udział w projekcie. W grudniu mają się nad nim pochylić przywódcy państw UE, zawiadomienie ma również zostać wysłane do Waszyngtonu.

Premier Włoch Matteo Renzi już po Brexicie przekonywał do poczynienia „jakościowego skoku” w budowie „europejskich sił wielonarodowych”. Kanclerz Merkel, podobnie jak władze Zjednoczonego Królestwa, była sceptyczna, nie chcąc antagonizować państw neutralnych, które z pewnością odmówią udziału w akcjach zbrojnych – czyli Austrii, Finlandii, Szwajcarii i Irlandii.

Sygnatariusze chcą powołać Europejski Korpus Medyczny i centralny ośrodek logistyczny. Chcą skonsolidować przemysł zbrojny państw UE oraz wypracować nowe technologie militarne. Osobny sztab wojskowy ma zostać powołany w Brukseli. Ministrowie wielkiej czwórki wypierają się, że nie chodzi o to, aby „budować armię UE” ani „robić konkurencji NATO”. O co więc chodzi? Do końca nie wiadomo. Ponoć „o to, aby Unia mogła samodzielnie ocenić zagrożenia przy swoich granicach i przeprowadzić autonomiczne operacja wojskowe, zarówno niewielkiej, jak i dużej intensywności m.in. w Afryce. Wzorem mają być takie inicjatywy z przeszłości jak w Mali czy Somalii” (przeprowadzane przez Wielką Brytanię i Francję).

W gronie pomysłodawców nie znalazła się Polska (Francja twierdzi, że wcale nie poszło o Caracale) – mimo że jeszcze we wrześniu w Weimarze Witold Waszczykowski rwał się do tego, aby się do takiego projektu włączyć. Póki co wygląda na to, że silniejsze państwa UE wyłamują się ze wspólnoty i tworzą sobie zarys nowej, na wypadek wojny wspierającej się we własnym obrębie. Gdy na drodze nie stoi im już Londyn, mogą spokojnie realizować swoje ambicje.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: 7th Army Training Command (CC 2.0)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Prometeusz
Użytkownik
Prometeusz

Kryptonim wyprowadzenia Bundeswehry spod amerykanskiej kurateli ;)

agama
Użytkownik

Polska z permanentymi zdrajcami typu Francja i Niemcy i tak nie powinna wchodzić w układy, tylko Grupę Wyszehradzką wzmacniać

skyhigh
Użytkownik
skyhigh

wielka czwórka? a od kiedy Hiszpania jest wielka?

Anonymous-X
Użytkownik
Anonymous-X

Wielka czwórka, Hiszpania, Włochy, Francja i Niemcy = Francisco Franco, Benito Mussolini , Philippe Pétain, Adolf Hitler.

sync
Użytkownik

:) Historia lubi się powtarzać. To już mieliśmy Hitler, Mussolini i Franco. Plus Francja, która niby była członkiem koalicji antyniemieckiej, ale przez cały miesiąc, a później ochoczo służyła gospodarce wojennej Niemiec. Ponadto jako syjonistyczna centrala umożliwiła sprawną komunikację ponadnarodowych korporacji działających zarówno na starym kontynencie jak i za Atlantykiem.

BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Polska nie poprze żadnej inicjatywy, w której brak amerykańców. Raz, że rządzi obecnie polityczna ekspozytura stronnictwa żydowsko-amerykańskiego, dwa, że jest to zgodne z polską racją stanu, wg której USA jako zewnętrzny offshore ballancer jest jedynym gwarantem iluzorycznej w dużej mierze niezależości od Niemiec i Rosji.

zbig45
Użytkownik
zbig45

będą uchodźców z morza wyławiać i transportować na ląd do Europy. po ta armia. i może jeszcze tłumić bunty niepokornych. chętnie zaatakowaliby Polskę ale im nie wypada.