Koniec złudzeń o UE? Niemcy chcą, by decydowała większość

Opublikowano: 09.06.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1096

Haiko Maas przedstawił pomysł, że dość już nieefektywnego wymogu jednomyślności przy podejmowaniu decyzji w Unii Europejskiej.

Niedawno opublikowane wyniki sondażu przeprowadzonego przez German Marshall Fund jednoznacznie wskazują, że Europejczycy uważają, że Unią rządzą Niemcy. Tym baczniej należy przyjrzeć się pomysłowi Haiko Maasa.

Minister spraw zagranicznych Niemiec uważa, że dość już oczekiwania, kiedy wszyscy członkowie wspólnoty zgodzą się w każdej sprawie. Przynajmniej, jeśli chodzi o sprawy polityki zagranicznej UE a także polityki bezpieczeństwa, trzeba z tym skończyć. Niemiecki urzędnik jest zdania, że w tych ostatnich dwóch wypadkach powinna decydować większość głosów. Prawo weta nie powinno w tych sytuacjach mieć zastosowania. Pozwoli to Europie, uważa Maas, przestać być zakładnikiem państw, paraliżujących Unię swoim wetem oraz być bardziej skuteczną.

Maas sądzi, że ten problem stanie się kluczowym w najbliższej przyszłości. Trzeba podejmować decyzje większością głosów nawet wtedy, sądzi minister, gdy „możemy sami zostać przegłosowani”. Na nowe podejście do mechanizmu podejmowania decyzji miał wpływ powrót USA do aktywnej polityki międzynarodowej współpracy, nie ukrywa Maas. Dzięki współpracy USA i Niemiec w różnych punktach ziemskiego globu można będzie łatwiej zwalczać różnego rodzaju kryzysy.

Minister dodał też, że „obóz demokratyczny” powinien odpowiedni działać, jeżeli „inni podnoszą systemowe wyzwania”. Przykład takowych minister podał „maseczkową i szczepionkową dyplomację”, „moskiewskie metody hybrydowej ingerencji” i „coraz brutalniejszą manierę Pekinu wykorzystywać zależności gospodarcze do podporządkowania politycznego”.

Stanowisko Maasa po pierwsze rozwiewa złudzenia co do kierunku, w jakim może zmierzać Unia i jej najsilniejsze państwo. To przeczy istocie Unii Europejskiej. Po drugie, nieskrywana chęć uczestnictwa Niemiec w podziale świata na „obóz demokratyczny” i resztę, co może być kolejną eskalacją zimnej wojny.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Niemcy chcą by decydowała większość bo ja mają.