Koniec zakazu eksmisji w Anglii i Walii

Opublikowano: 22.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 344

Wczoraj zakończyła się rządowa ochrona dla lokatorów, wprowadzona w Anglii i Walii ze względu na pandemię. Zakaz eksmisji przestaje obowiązywać, a tysiące mieszkańców Wysp staje w obliczu zagrożenia nagłym wypowiedzeniem wynajmu.

Mieszkańcy Anglii i Walii nie będą już dłużej chronieni przez zakaz eksmisji, który został wprowadzony w marcu tego roku z powodu nadzwyczajnej okoliczności, jaką był lockdown i związana z nim pogarszająca się sytuacja zawodowa i finansowa wielu osób. Mimo apeli do rządu ze strony organizacji charytatywnych oraz Partii Pracy, ostrzegających przed lawinowym wzrostem liczby bezdomnych, zakaz eksmisji nie zostanie już przedłużony.

Według badań organizacji pozarządowej Shelter, aż 230 000 lokatorów w Anglii ma zaległości w płatnościach za czynsz, które powstały w czasie pandemii. Rząd uspokaja jednak, że nie spodziewa się fali eksmisji.

Wprowadzone w początkach lockdownu przepisy dotyczące sytuacji nadzwyczajnych, chroniły każdego mieszkańca Anglii i Walii, który otrzymał od właściciela zawiadomienie o eksmisji podczas trwania pandemii. Zniesienie zakazu eksmisji oznacza, że landlordzi będą mogli pozwać do sądu lokatorów, którzy np. zalegają z opłatą czynszu, a jeśli nie będą w stanie zapłacić zaległości, sąd będzie mógł wydać nakaz eksmisji. Jak podaje BBC, pierwszeństwo w sądach będą miały sprawy o poważnej wadze, dotyczące przede wszystkim przemocy domowej oraz antyspołecznych zachowań.

Oprócz wprowadzenia zakazu eksmisji, który obowiązywał przez ostatnie pół roku, rząd wprowadził także inną ochronę dla osób znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej w czasie pandemii – 6-miesięczny okres wypowiedzenia. Chociaż wielu lokatorów zostało objętych 6-miesięcznym okresem wypowiedzenia umowy najmu, jeśli właściciel zdecydował się na powiadomienie o eksmisji po 29 sierpnia, organizacje charytatywne i Partia Pracy zwracają uwagę na to, że tego rodzaju ochrona nie objęła osób, które otrzymały powiadomienie o eksmisji przed 29 sierpnia 2020, kiedy to przepisy o okresie wypowiedzenia najmu weszły w życie. Zdaniem opozycji sprawia to, że obecnie tysiące mieszkańców Anglii i Walii stoi przed groźbą utraty dachu nad głową przed zimą.

Ograniczenia związane z eksmisją lokatorów nie wszędzie zostaną od razu zniesione – pozostaną na razie w mocy w rejonach objętych lokalnym lockdownem, będą także obowiązywać w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Autorstwo: Jakub Mróz
Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o