Koniec z reklamówkowym eldorado w polskich sklepach

Opublikowano: 02.09.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 631

Polski rząd wprowadza modyfikację opłaty recyklingowej, która ukróci proceder sprzedaży reklamówek w sklepach bez jej uiszczenia. Chodzi o reklamówki na zakupy, opłata nie dotyczy cienkich „zrywek” na pieczywo.

Według szacunków rządu nowe prawo wspomoże budżet nawet o 1,2 mld zł rocznie oraz zapewni czystsze środowisko. Co prawda opłaty recyklingowe obowiązują już od 2018 roku, ale sieci handlowe znalazły lukę w przepisach i zaczęły produkować nieco grubsze foliówki sprzedając je jako towar, ale nie płacąc podatku recyklingowego.

Dlatego postanowiono wprowadzić korektę w przepisach. Aktualnie opłaty dotyczą wszystkich toreb foliowych i plastikowych wydawanych w sklepie oprócz wspomnianych wcześniej cienkich „zrywek”, w które zazwyczaj pakuje się pieczywo, warzywa lub owoce. Od każdej jednorazowej torebki będzie naliczana opłata w wysokości 20 gr. Pieniądze mają w całości trafić do budżetu państwa, a sklepy będą zobowiązane do raportowania o ilości sprzedanych torebek foliowych.

Jak informuje portal Money.pl, powołując się na dane UE, przecięty Europejczyk zużywa 200 foliówek rocznie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Cosmo 02.09.2019 18:27

    Zupełnie niepotrzebnie pomija się “zrywki” których właśnie najwięcej wala się na zewnątrz. Dawniej nie było plastikowych siatek i w niczym to nie przeszkadzało.

  2. Murphy 03.09.2019 11:28

    Akurat polepszy się jakość środowiska. Rządowi tylko o kasę chodzi, której pewnie na polepszenie środowiska nie przeznaczy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.