Koniec z przestawianiem zegarków?

Opublikowano: 24.03.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2424

Komisja poselska w Parlamencie Europejskim zagłosowała za propozycją zniesienia zwyczaju przestawiania zegarków wiosną i jesienią – zarządzenie ma wejść w życie w całej Unii najpóźniej do 2021 roku. Nowe zasady mogą objąć także Wielką Brytanię.

Nowe przepisy nie są jeszcze prawomocne, ale jeśli uprawomocnią się gdy UK będzie jeszcze w UE lub w okresie przejściowym, to zmiany obejmą także Brytyjskie Wyspy.

Komisja Transportu w Parlamencie Europejskim przegłosowała na początku marca 2019 roku uchwałę, zgodnie z którą wszystkie kraje UE zrezygnują z sezonowej zmiany czasu. Państwa członkowskie będą mogły jednak wybrać, czy pozostać na stałe w “lecie” czy w “zimie”, zgodnie z propozycjami komisji.

Plany zostały poprzedzone konsultacjami społecznymi, które objęły 4 miliony ludzi, jednak nadal muszą zostać uzgodnione z państwami członkowskimi UE i przedstawione przed walnym zgromadzeniem w PE, by zostać uprawomocnione.

Komisja unijna stwierdziła jeszcze w ubiegłym roku, że Bruksela nie ma kompetencji, by nakazać wszystkim krajom UE dostosowanie się do jednej opcji czasowej: “Specyfika geograficzna i inne kwestie pozostawiają w gestii państw członkowskich określenie, czy sezonowe zmiany w czasie pozostają właściwe w ramach ich jurysdykcji”. Dlatego propozycja nie będzie prawomocna, dopóki nie zostanie zaakceptowana przez wszystkie unijne państwa i przez PE.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. Gandzimen 24.03.2019 11:10

    Naturalny dla Nas jest czas zimowy.

  2. MasaKalambura 24.03.2019 12:22

    Jednak czas letni znacznie lepszy.

  3. KrisK 24.03.2019 18:18

    Naturalny dla nas jest czas słoneczny. Ale prawdziwy, a nie uśredniony.
    A ponieważ jego stosowanie było by skrajnie niewyodne to nie ma zanczenia czy przyjmiemy letni czy zimowy. Letni jest o tyle lepszy, że możemy wydłużyć naszą aktywność po pracy w świetle dziennym. Przy brakach słońca i wit. D oraz rejonie sprzyjającemu depresjom lepiej dla nas wydłużać okres aktywności po południu w świetle naturalnym.

  4. Abaddon 24.03.2019 18:58

    @Aquarium: To samo mówię od jakiegoś czasu. Żadna z opcji nie jest dobra na stałe. Ale gdyby czas ustawić w połowie to już nie robiłoby takiej różnicy. Niestety wątpię żeby jakiś mądry wybrał taką opcję.

  5. cacor 25.03.2019 08:57

    Przyznaję, zmiany czasu są uciążliwe, ale:
    Nie wyobrażam sobie zimy, kiedy wstaję i jeszcze mam ciemno.
    Z drugiej strony, jak zostaniemy przy czasie zimowym, to w lecie będziemy mieć jasno już o godzinie 3 !
    Zatem, pomimo tych niedogodności, chyba jednak wolę zmieniać czas zimowy na letni i w październiku z letniego na zimowy…

  6. MasaKalambura 25.03.2019 10:16

    Sam ze sobą mam ustalać grafik?

    Astronomiczny czas jest bliżej zimowego, to prawda. Południe dziś wypada o 12:43. Jednak i tak wole letni. Przejście z 1630 na 15 30 z zachodem słońca jesienią to cios w serce.

  7. Murphy 25.03.2019 11:15

    Czytając tylko powyższe komentarze można dojść do wniosku, że wszystkim nie dogodzisz. 😉

    Jak dla mnie to mogli by zrobić zegarki z GPS’em które pokazywały by poprawną godzinę w każdym miejscu ziemi uwzględniając drogę słońca w danym miejscu oraz datę. Przy dzisiejszej technice to nic trudnego. Problem byłby z implementacją masową i wymianą starych systemów. No ale to już inna historia.

    Co do pomysłu zmiany powinni wybrać jedeną wersję. Inaczej to będzie niezły ambaras pamiętać gdzie w jakim kraju jaki jest teraz czas, bo strefy czasowe nijak się będą miały jak kraje wybiorą po swojemu.

  8. cacor 25.03.2019 12:52

    @Murphy – oczywiście, że nie dogodzisz każdemu, bo każdy różni się od siebie.

    @W, wg mnie czas ma szczególnie znaczenie zimą:
    W grudniu jasno zaczyna się robić (przynajmniej w mojej mieścinie) po 7 rano.
    Odwożąc dzieci do szkoły mam już normalne światło dzienne, czasami nawet słońce…
    Zostawiając czas letni – w zimie będzie jeszcze ciemno, kiedy dzieciarnia będzie szła do szkoły.
    Po zajęciach to już może być ciemnica – i tak późno kończą…
    Zatem, jeśli odejdziemy od zmian czasu – wg korzystniejszym powinien być zimowy.

  9. cacor 25.03.2019 12:52

    @Murphy – oczywiście, że nie dogodzisz każdemu, bo każdy różni się od siebie.

    @W, wg mnie czas ma szczególnie znaczenie zimą:
    W grudniu jasno zaczyna się robić (przynajmniej w mojej mieścinie) po 7 rano.
    Odwożąc dzieci do szkoły mam już normalne światło dzienne, czasami nawet słońce…
    Zostawiając czas letni – w zimie będzie jeszcze ciemno, kiedy dzieciarnia będzie szła do szkoły.
    Po zajęciach to już może być ciemnica – i tak późno kończą…
    Zatem, jeśli odejdziemy od zmian czasu – wg mnie korzystniejszym powinien być zimowy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.