Koniec z obiektywizmem w dziennikarstwie CBC?

Opublikowano: 30.09.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 790

Kanadyjski nadawca publiczny CBC rozważa rezygnację z wymogu obiektywności dziennikarskiej w celu wyeliminowania „rasizmu strukturalnego”.

CBC podobno rozważa porzucenie odwiecznego standardu dziennikarskiego, aby reporterzy byli obiektywni – przynajmniej w odniesieniu do tych z „widocznych mniejszości”. CBC jest dofinansowana przez kanadyjskich podatników kwotą 1,2 mld dolarów kanadyjskich rocznie.

Doniesienia na ten temat zostały opublikowane w artykule wstępnym quebeckiej gazety „La Presse”. CBC rozważa postulat swoich reporterów, aby państwowy nadawca porzucił swoje obecne standardy wymagające od dziennikarzy i personelu zachowania neutralności w kwestiach politycznych w celu położenia kresu „rasizmowi strukturalnemu”. Zasada ta miałaby w dużej mierze zastosowanie w przypadku aktywizmu związanego z kwestiami Black Lives Matter, ludności rdzennej i nie-białych reporterów.

Zgodnie ze standardami i praktykami dziennikarskimi CBC, reporterom sieci zabrania się wyrażania osobistych opinii lub stronniczych poglądów. Zniesienie wymogów obiektywizmu dla pracowników CBC jest postulatem głównego związku korporacji już od ponad dwóch lat.

W 2020 r., w szczytowym momencie demonstracji Black Lives Matter Canadian Media Guild wystosował list do kierownictwa CBC wzywając nadawcę do „zlikwidowania rasizmu strukturalnego” i zmniejszenia wpływów „białych redaktorów”. W liście stwierdzono, że wymogi obiektywizmu skutecznie zabraniają pracownikom CBC „swobodnego mówienia o swojej tożsamości i przeżytych doświadczeniach” i wezwano menedżerów do zaprzestania dyscyplinowania reporterów, którzy bronią „swojego człowieczeństwa lub człowieczeństwa innych”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: „National Post”
Źródło: Goniec.net

6

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Jefferson 30.09.2022 12:44

    A to się już nie stało? Zresztą niech sobie likwidują. I tak telewizja w swej klasycznej formie przechodzi do lamusa, a tego typu zagrywki przeciw pluralizmowi tylko przyspieszą ten proces. Niedługo sami będą się oglądać i pijać sobie z dzióbków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.