Koniec z naciąganiem seniorów na pościele i garnki?

Opublikowano: 23.03.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 964

Parlamentarzyści chcą zmian zasad umów zawieranych telefonicznie. Ma to ukrócić proceder sprzedaży towarów drogich i zbędnych przy zastosowaniu technik manipulacji i elementu zaskoczenia. Ofiarami takich praktyk padają najczęściej osoby starsze.

Obecne przepisy dają możliwość zerwania umowy zawartej na odległość w terminie czternastu dni od zawarcia. Wystarczy więc jeden telefon, podczas którego rozmowa jest nagrywana, a rozmówca wyrazi zgodę na zakup towaru, a następnie dwa tygodnie bez jakiegokolwiek kontaktu i transakcja zostaje uznania za sfinalizowaną. Jeśli konsument próbuje zwrócić towar, wówczas zostaje mu naliczona kara za rzekome używanie sprzętu. Taka sytuacja spotkała rodzinę sportowego dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego, który nagłośnił sprawę. W taki sposób działają firmy telemarketingowe, sprzedające wyroby z wełny i kaszmiru, maty masujące, a także garnki czy inny sprzęt AGD.

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej szacunkowa wartość obrotów w Polsce w 2016 r. wyniosła 3,15 mld dolarów. „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że rocznie na telesprzedaż daje się naciągnąć od 27 do 32 tysięcy osób. W zdecydowanej większości są to osoby powyżej 50 roku życia.

Na jakim etapie są prace nad ukróceniem szkodliwego procederu? Posłowie wystosowali odpowiednie zapytanie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dotyczące możliwości wprowadzenia prostszych zasad rozwiązania umowy. KPRM przekierowała sprawę do Urzędu Antymonopolowego. Na podstawie wskazówek tej instytucji komisja sejmowa w ostatni wtorek przyjęła wniosek z rekomendacją odpowiednich zmian w prawie telekomunikacyjnym. Wiadomo już, że oprócz dłuższego terminu możliwości wypowiedzenia umowy, w zmianach przygotowywanych przez Ministerstwo Cyfryzacji znajdzie się również zapis obligujący sprzedawcę do przedstawienia pisemnej wersji dokumentu – tak aby konsument mógł się dokładnie zapoznać z jego zapisami przed wyrażeniem zgody.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.