Koniec z karą śmierci na Białorusi?

Opublikowano: 29.09.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 813

Na Białorusi rozważana jest propozycja przeprowadzenia odrębnego referendum w sprawie kary śmierci – powiedział we wtorek szef Sądu Konstytucyjnego republiki, przewodniczący Komisji ds. zmian w ustawie zasadniczej Piotr Mikłaszewicz.

We wtorek prezydent Alaksandr Łukaszenka omawiał z komisją propozycje zmian w Konstytucji Białorusi. „Poruszono również kwestię, która nie znalazła wspólnego stanowiska na posiedzeniach komisji konstytucyjnej, związaną z art. 24 Konstytucji, który przewiduje możliwość stosowania kary śmierci. Dziś komisja konstytucyjna stoi na stanowisku, że w tej chwili nie ma potrzeby poddawania tej kwestii pod referendum (zgodnie z nową wersją konstytucji ma się odbyć nie później niż w lutym 2022 roku – red.). W tym celu konieczne jest przeprowadzenie w kolejnych latach specjalnego referendum” – powiedział Mikłaszewicz.

Zdaniem prezesa sądu, obecnie podnoszenie kwestii zniesienia kary śmierci i zmiany trybu jej stosowania uznawane jest za bezcelowe, ponieważ „jest to bardzo delikatna sprawa”. „A do przeprowadzenia specjalnego referendum wymagana jest odpowiednia praca, badania socjologiczne, prace wyjaśniające i weryfikacja gotowości społeczeństwa do podjęcia tak odpowiedzialnej decyzji” – wyjaśnił Mikłaszewicz.

Białoruś jest jedynym krajem w Europie, który stosuje karę śmierci. W 1996 roku kwestia zniesienia kary śmierci została podniesiona na Białorusi do ogólnokrajowego referendum. Za jej zachowaniem opowiedziało się prawie 80,5% głosujących.

Możliwość stosowania wyroków śmierci była wcześniej traktowana jako główna przeszkoda w przywróceniu Białorusi statusu gościa specjalnego w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (PACE). Szereg organizacji międzynarodowych i obrońców praw człowieka wzywa Mińsk do rezygnacji z kary śmierci lub wprowadzenia moratorium. W poprzednich latach Łukaszenka mówił, że decyzję w tej sprawie można podjąć tylko w referendum. Podkreślił, że nic się nie zmieniło od 1996 roku i wyraził wątpliwość co do celowości poddania tego tematu pod głosowanie powszechne w celu „uzyskania negatywnej odpowiedzi”.

Na Białorusi przygotowywana jest nowa konstytucja. Wcześniej wielokrotnie informowano, że referendum konstytucyjne w kraju odbędzie się nie później niż w lutym 2022 roku. Na wtorkowym spotkaniu z komisją konstytucyjną Łukaszenka powiedział, że w trakcie prac nad nowelizacją ustawy zasadniczej nadal będą dyskutowane kwestie kontrowersyjne, a do finalizacji projektu w najbliższym czasie zostaną zaangażowani eksperci prawni.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.