Koniec z gangsterskimi metodami windykatorów

Opublikowano: 23.02.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1683

PiS przedstawił projekt, który cywilizuje działalność firm, zajmujących się windykacją długów. Dłużnicy będą mogli nieco odetchnąć.

Według danych z zeszłego roku niemal połowa Polaków jest zadłużona. Dochód przeciętnego zadłużonego nie przekracza 5 tysięcy złotych brutto. Oznacza to, że najmniejsze zakłócenia w działalności zawodowej lub osobistej natychmiast powodują osunięcie się kredyto- lub pożyczkobiorcę w spiralę długów nie do spłacenia. Wtedy do akcji wkraczają windykatorzy. Do tej pory najczęściej byli to ludzie, którzy zajmowali się w praktyce nękaniem i wymuszaniem długu. Doprowadzali dłużników do depresji i prób samobójczych. Firmę windykatorską może obecnie założyć praktycznie każdy i kontrola nad jej działalnością jest umowna. Teraz z resortu Zbigniewa Ziobry wyszedł projekt, który ma temu położyć kres.
Windykatorzy, według projektu, będą musieli mieć licencję, a firmy mieć zgodę ministerstwa ds. gospodarki na działalność.

Powstanie Centralny Rejestr Firm Windykacyjnych i Windykatorów. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększy się możliwość kontroli działalności takich firm i ułatwi ewentualne odbieranie przyznanych wcześniej licencji. Za ściąganie długów bez licencji grozić będzie kara do trzech lat więzienia.

Firma, która chce działać w dziedzinie ściągania długów będzie musiał mieć formę spółki akcyjnej i legitymować się kapitałem zakładowym w wysokości co najmniej 20 milionów złotych.
Skończy się nękanie dłużników przez całą dobę. Jeżeli dłużnik nie życzy sobie kontaktu z windykatorem, ten kieruje sprawę do sądu, który przekazuje sprawę egzekucji długu komornikowi.

Ci zaś którzy wyrażą zgodę na kontakt z firma windykatorską, mogą być przez nią niepokojeni jedynie w dni powszednie od 9.00 do 17.00, a i to nie częściej niż trzy razy w tygodniu. Windykator może zjawić się w domu dłużnika, ale jedynie za jego zgodą i po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wizyty, a także musi być poinformowany, że roszczenia się przedawniły.

„Godność ludzka musi być zawsze na pierwszym planie. Dziś zaś mamy do czynienia z sytuacją, w której komornik ponosi o wiele większą odpowiedzialność za swoje działania niż windykator” – cytuje wiceministra Warchoła portal Money.pl.

Projekt PiS zostanie przyjęty z wdzięcznością przez ludzi niezasobnych finansowo, którzy często nie ze swojej winy wpadli w pętlę zadłużenia. Podziękować mogą partii PiS w jedyny możliwy sposób – przez głosowanie na nich.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.