Koniec z dramatami lokatorów reprywatyzowanych kamienic?

Opublikowano: 12.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 45

Nareszcie. Sejmowa komisja, nomen omen, sprawiedliwości, pozytywnie zaopiniowała 8 lipca projekt nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej i ustawy o gospodarce nieruchomościami. To jeszcze nie jest to, ale przynajmniej pozwoli zatrzymać wołające o pomstę do nieba przejawy niesprawiedliwości wobec niewinnych ludzi.

Warto podkreślić, że podczas głosowań niemal wszyscy (15 posłów) opowiedziało się za przyjęciem tych poprawek, a jedynie jedna osoba była przeciw. Projekt przewiduje usprawnienie wypłaty odszkodowań lokatorom, a także zakłada, że sprzeciw wobec decyzji komisji przyznającej to odszkodowanie przysługiwałby jedynie lokatorom, a nie, tak jak do tej pory miastu Warszawa, które korzystało z tej możliwości przy każdej nadarzającej się okazji, co wydłużało w nieskończoność procedury odszkodowawcze. Na dodatek wszystkie decyzje, które do tej pory zaskarżyła Warszawa, mają być uznane za ostateczne i prawomocne, co zamknie drogę do tasiemcowych procedur sądowych. Przyznane sumy odszkodowań mają być w ciągu 14 dni od wejścia wżycie ustawy przekazane przez urząd miasta na rachunek Funduszu Reprywatyzacji, skąd w ciągu kolejnych 30 wypłaci je lokatorom minister finansów.

Komisja uwzględniła też poprawkę, którą zaproponowała Lewica. Chodzi w niej o to, że w razie pojawienia się informacji, że w lokalu, który jest przedmiotem decyzji reprywatyzacyjnej, odbywa się eksmisja, to komisja będzie miała obowiązek eksmisje wstrzymać poprzez wystąpienie do sądu o jej zawieszenie. Do tej pory nie było to obligatoryjne. Reprywatyzacja będzie też niemożliwa jeżeli: w lokalu zamieszkuje lokator, a także wówczas, kiedy nieruchomość przeznaczona jest na cele nauki, oświaty i kultury, jeżeli grunt położony jest w publicznym kompleksie wypoczynkowym, a także wówczas, jeżeli reprywatyzacja oznacza niemożność pogodzenia jej z prawidłowym ukształtowaniem stosunków sąsiedzkich. Od momentu wejścia w życie ustawy koniec także z reprezentowaniem następców prawnych przez kuratora lub kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Do tej pory do było polem szeregu niesłychanych nadużyć.

„Jest to pierwsza inicjatywa, która ma realne szanse zakazania reprywatyzacji budynków razem z lokatorami. To jest spełnienie postulatów organizacji lokatorskich, w tym Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Zobaczymy, jaki będzie ostateczny kształt ustawy i czy rzeczywiście zostanie uchwalony, bo do tej pory był duży opór przed wprowadzeniem takich zmian”, powiedział specjalnie dla Portalu Strajk Piotr Ciszewski, działacz lokatorski i prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Zdjęcie: Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o