Koniec z dramatami lokatorów reprywatyzowanych kamienic?

Opublikowano: 12.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 910

Nareszcie. Sejmowa komisja, nomen omen, sprawiedliwości, pozytywnie zaopiniowała 8 lipca projekt nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej i ustawy o gospodarce nieruchomościami. To jeszcze nie jest to, ale przynajmniej pozwoli zatrzymać wołające o pomstę do nieba przejawy niesprawiedliwości wobec niewinnych ludzi.

Warto podkreślić, że podczas głosowań niemal wszyscy (15 posłów) opowiedziało się za przyjęciem tych poprawek, a jedynie jedna osoba była przeciw. Projekt przewiduje usprawnienie wypłaty odszkodowań lokatorom, a także zakłada, że sprzeciw wobec decyzji komisji przyznającej to odszkodowanie przysługiwałby jedynie lokatorom, a nie, tak jak do tej pory miastu Warszawa, które korzystało z tej możliwości przy każdej nadarzającej się okazji, co wydłużało w nieskończoność procedury odszkodowawcze. Na dodatek wszystkie decyzje, które do tej pory zaskarżyła Warszawa, mają być uznane za ostateczne i prawomocne, co zamknie drogę do tasiemcowych procedur sądowych. Przyznane sumy odszkodowań mają być w ciągu 14 dni od wejścia wżycie ustawy przekazane przez urząd miasta na rachunek Funduszu Reprywatyzacji, skąd w ciągu kolejnych 30 wypłaci je lokatorom minister finansów.

Komisja uwzględniła też poprawkę, którą zaproponowała Lewica. Chodzi w niej o to, że w razie pojawienia się informacji, że w lokalu, który jest przedmiotem decyzji reprywatyzacyjnej, odbywa się eksmisja, to komisja będzie miała obowiązek eksmisje wstrzymać poprzez wystąpienie do sądu o jej zawieszenie. Do tej pory nie było to obligatoryjne. Reprywatyzacja będzie też niemożliwa jeżeli: w lokalu zamieszkuje lokator, a także wówczas, kiedy nieruchomość przeznaczona jest na cele nauki, oświaty i kultury, jeżeli grunt położony jest w publicznym kompleksie wypoczynkowym, a także wówczas, jeżeli reprywatyzacja oznacza niemożność pogodzenia jej z prawidłowym ukształtowaniem stosunków sąsiedzkich. Od momentu wejścia w życie ustawy koniec także z reprezentowaniem następców prawnych przez kuratora lub kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Do tej pory do było polem szeregu niesłychanych nadużyć.

„Jest to pierwsza inicjatywa, która ma realne szanse zakazania reprywatyzacji budynków razem z lokatorami. To jest spełnienie postulatów organizacji lokatorskich, w tym Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Zobaczymy, jaki będzie ostateczny kształt ustawy i czy rzeczywiście zostanie uchwalony, bo do tej pory był duży opór przed wprowadzeniem takich zmian”, powiedział specjalnie dla Portalu Strajk Piotr Ciszewski, działacz lokatorski i prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Zdjęcie: Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.