Koniec z blokadą wodną Krymu?

Opublikowano: 18.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 932

Krym zamierza pociągnąć Kijów do odpowiedzialności za różne blokady półwyspu, w tym blokadę wodną. Wcześniej Komitet Śledczy wszczął sprawę karną o ekobójstwo po tym, jak Ukraina zablokowała Kanał Północnokrymski.

„Nasza grupa robocza kontynuuje prace nad przygotowaniem roszczenia o odszkodowanie materialne. Sama koncepcja pozwu została już opracowana. Teraz trwa skrupulatna praca nad potwierdzeniem każdej liczby dotyczącej wysokości szkód wyrządzonych republice” – powiedział „Sputnikowi” Siergiej Trofimow, szef komisji prawnej parlamentu krymskiego i zastępca przewodniczącego grupy roboczej ds. oceny skutków blokady.

„Wszystkie dokumenty uzupełniające zostaną dołączone do pozwu” – dodał. „Sprawa z przygotowaniem pozwu zostanie doprowadzona do końca. Nie rezygnujemy z naszych planów. Jestem pewien, że organizatorzy blokady Krymu, w tym blokady wodnej, poniosą karę, na jaką zasługują” – podkreślił rozmówca. Jednocześnie dodał, że nie ma terminu na złożenie pozwu.

Po wydarzeniach w Kijowie w 2014 roku i zjednoczeniu Krymu z Rosją, władze Ukrainy zerwały więzi gospodarcze z półwyspem. Wstrzymano dostawy żywności, wypłaty rent i emerytur oraz zwroty depozytów. Jednocześnie Kijów odciął dopływ wody z Dniepru przez Kanał Północnokrymski, pozostawiając okolicznych mieszkańców bez wody. Grupa robocza oszacowała wstępne szkody spowodowane blokadą wodną na 1,47 bln rubli.

W 2015 roku rozpoczęła się blokada energetyczna: aktywiści uszkodzili linie i słupy w obwodzie chersońskim, całkowicie odłączając Krym. W tym samym roku rząd ukraiński wprowadził zakaz ruchu samochodów ciężarowych przez granicę, co znacznie ograniczyło wymianę handlową.

Grupa robocza parlamentu krymskiego zebrała materiały na temat blokady wodnej, energetycznej, żywnościowej i transportowej na półwyspie. W rezultacie udało się ustalić, że jest w to zamieszanych 12 obywateli Ukrainy. Są wśród nich byli deputowani ukraińskiego parlamentu Andriej Senczenko i Refat Czubarow, Igor Łucenko i Wołodymyr Parasiuk, jeden z liderów krymskotatarskiego Medżilisu narodu tatarskiego* Mustafa Dżemilew, biznesmen i były wicepremier Krymu Lenur Isłamow oraz były wysłannik prezydenta Ukrainy Borys Babin, były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk, były szef Państwowej Agencji Zasobów Wodnych Ukrainy Wasyl Staszuk, szefowie chersońskiej obwodowej administracji państwowej Andriej Putiłow i szef obwodowej administracji państwowej w Geniczsku Aleksander Worobjow.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 3 , średnia ocena wartości wpisu: 3,67 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.