Koniec z anonimowością w rosyjskim internecie

Opublikowano: 02.11.2017 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 326

W Rosji weszła w życie ustawa o zakazie serwisów anonimizujących stosowanych w celu obejścia blokad nakładanych na niektóre zasoby internetowe.

Dokument podpisany w lipcu przez Władimira Putina zobowiązuje właścicieli serwisów anonimizujących i serwisów VPN do zamknięcia dostępu do zasobów, które trafiły na czarną listę rosyjskiego regulatora rynku internetowego (Roskomnadzoru), w przeciwnym razie sami zostaną zablokowani. Operatorzy wyszukiwarek muszą włączyć listę linków do zablokowanych zasobów.

Obecnie w Rosji zablokowanych jest około 86 tysięcy stron. Większość z nich (81,5 tys.) publikowała informacje o narkotykach, samobójstwach, kasynach internetowych, materiałach wybuchowych i dziecięcej pornografii. „Pirackich zasobów” na liście jest przy tym zaledwie 1,8 tysięcy. Jak mówi szef Roskomnadzoru Aleksander Żarow, blokady obchodzi nie więcej niż siedem-dziesięć procent mieszkańców Rosji.

Zdaniem wiceministra ds. łączności Aleksieja Wolina zakaz zmniejszy ilość użytkowników serwisów anonimizujących i serwisów VPN, choć nie rozwiąże problemu w zupełności. Jednocześnie rosyjski ombudsman ds. Internetu Dmitrij Mariniczew przekonuje, że ustawa jest niemożliwa do zrealizowania.

Nierzadko z serwisów VPN i podobnych technologii korzystają nie tylko osoby prywatne, ale też firmy, żeby zabezpieczyć przekazywane informacje. Szef komisji ds. polityki informacyjnej Dumy Państwowej Leonid Lewin zauważył, że w dokumencie dokonano zastrzeżenia wobec szyfrowania sieci podmiotów prawnych wykorzystujących te serwisy w celach korporacyjnych.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o