Koniec z anonimowością w rosyjskim internecie

Opublikowano: 02.11.2017 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

W Rosji weszła w życie ustawa o zakazie serwisów anonimizujących stosowanych w celu obejścia blokad nakładanych na niektóre zasoby internetowe.

Dokument podpisany w lipcu przez Władimira Putina zobowiązuje właścicieli serwisów anonimizujących i serwisów VPN do zamknięcia dostępu do zasobów, które trafiły na czarną listę rosyjskiego regulatora rynku internetowego (Roskomnadzoru), w przeciwnym razie sami zostaną zablokowani. Operatorzy wyszukiwarek muszą włączyć listę linków do zablokowanych zasobów.

Obecnie w Rosji zablokowanych jest około 86 tysięcy stron. Większość z nich (81,5 tys.) publikowała informacje o narkotykach, samobójstwach, kasynach internetowych, materiałach wybuchowych i dziecięcej pornografii. „Pirackich zasobów” na liście jest przy tym zaledwie 1,8 tysięcy. Jak mówi szef Roskomnadzoru Aleksander Żarow, blokady obchodzi nie więcej niż siedem-dziesięć procent mieszkańców Rosji.

Zdaniem wiceministra ds. łączności Aleksieja Wolina zakaz zmniejszy ilość użytkowników serwisów anonimizujących i serwisów VPN, choć nie rozwiąże problemu w zupełności. Jednocześnie rosyjski ombudsman ds. Internetu Dmitrij Mariniczew przekonuje, że ustawa jest niemożliwa do zrealizowania.

Nierzadko z serwisów VPN i podobnych technologii korzystają nie tylko osoby prywatne, ale też firmy, żeby zabezpieczyć przekazywane informacje. Szef komisji ds. polityki informacyjnej Dumy Państwowej Leonid Lewin zauważył, że w dokumencie dokonano zastrzeżenia wobec szyfrowania sieci podmiotów prawnych wykorzystujących te serwisy w celach korporacyjnych.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o