Koniec tanich lotów. Podziękujcie Unii Europejskiej

Opublikowano: 27.02.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4629

Jeszcze do niedawna można było podróżować naprawdę tanio. W ostatnim czasie zrobiło się nieco drożej, ale wciąż znośnie. Niebawem jednak tanie podróżowanie przejdzie do historii. Wszystko dzięki „wspaniałomyślnej” Unii Europejskiej.

Chodzi o mityczną już „walkę z globalnym ociepleniem”. Unia chce, żeby bilety lotnicze były drogie, by zwykły Kowalski nie mógł pozwolić sobie na loty, i w ten sposób podobno uratujemy planetę.

W UE trwają prace nad systemem naliczania opłat za emisję gazów cieplarnianych. Jego nowa odsłona dotknie przede wszystkim linie lotnicze. Podobny system obowiązuje na przykład przy produkcji energii, co sprawiło, że ta w ostatnich latach znacznie podrożała.

Bilety lotnicze także podrożeją. Choć finalne zapisy systemu opłat za emisję CO2 – czyli po prostu wyciągania kasy pod pretekstem walki z globciem – nie są jeszcze znane, to szacuje się, że popularne linie będą musiały zapłacić za prawa nawet ok. 750 mln euro rocznie. Odbiją to więc w cenach biletów.

Wg wstępnych wyliczeń „Financial Times”, gdy nowe przepisy wejdą w życie (stanie się do najprawdopodobniej w 2026 roku), bilety podrożeją o ok. 8-10 euro za podróż w dwie strony – przy założeniu, że liczba pasażerów pozostanie mniej więcej taka sama. O tyle więcej będzie płacić każdy klient, bo UE wymyśliła system opłat za emisję gazów cieplarnianych.

Komuś może się wydawać, że ok. 45 zł więcej za bilet w obie strony to nie tak dużo. W niektórych przypadkach oznacza to jednak wzrost o ok. 50 proc. A trzeba pamiętać, że to niejedyny pomysł klimatystów na walkę z globciem, wyciąganie kasy odbywa się na wielu poziomach, przez co jest tylko drożej i drożej.

Autorstwo: KM
Zdjęcie: JESHOOTS-com (CC0)
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.