Koniec śledztwa ws. zabójstwa Politkowskiej

Opublikowano: 17.10.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

Rosyjscy śledczy uznali, że zebrali wystarczające dowody, aby sporządzić akt oskarżenia w sprawie morderstwa niezależnej dziennikarki Anny Politkowskiej.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zakończył śledztwo przeciwko oskarżonym o zabójstwo Anny Politkowskiej, a ich obrońcy i osoby pokrzywdzone jeszcze dziś zostaną zawiadomione o tej decyzji.

Anna Politkowska, wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina, została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

Z zabójstwem dziennikarki wiązano oficera Federalnej Służby Bezpieczeństwa Pawła Riaguzowa, jednak ostatecznie na ławie oskarżonych zasiedli pochodzący z Czeczenii Łom-Ali Gajtukajew oraz bracia Machmudowowie – Rustam, Dżabrail i Ibrahim. Co prawda byli oni już sądzeni za zabójstwo Politkowskiej, jednak w lutym 2009 roku Moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy, kierując się werdyktem ławy przysięgłych, uniewinnił całą czwórkę. W czerwcu 2009 roku Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej uchylił ten wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Następnie Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej nakazał przeprowadzenie nowego śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarki.

Do tej pory, po sześciu latach śledztwa nadal nie wykryto zleceniodawcy zabójstwa dziennikarki. W rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” Jurij Felsztynski – rosyjski historyk mieszkający w USA, autor książki „Wysadzić Rosję” – sugeruje, że zabójstwo Anny Politkowskiej miało być czymś w rodzaju prezentu urodzinowego dla władcy Kremla od ubiegającego się wówczas o urząd prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa.

– Taka praktyka wpisuje się we wschodnią tradycję składania w ofierze „głowy wroga”. Gest został doceniony. W marcu 2007 roku Kadyrow został prezydentem Czeczenii – mówił „Codziennej” Felsztynski.

Autor: pł
Na podstawie: PAP, Gazeta Polska Codziennie
Źródło: Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Zleceniodawcą jest znany herszt morderców Władymir P. pseudonim “wędkarz”.