Koniec przycinania na składkach?

Trwają dyskusje o ostatecznym ozusowaniu umów zleceń od 1 stycznia 2022 r.

Jak informuje portal next.pl, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej niedługo przedstawi projekt ustawy dotyczący oskładkowania wszystkich umów zlecenia. Takie uporządkowanie systemu byłoby kolejnym krokiem w kierunku likwidacji nadużywania innych niż umowa o pracę form zatrudnienia.

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” o przewijającym się od kilku lat pomyśle opowiadał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jak informuje, chciałby, aby parlament uchwalił nowe prawo jeszcze w tym roku. Wszystkie zlecenia zostałyby ozusowane od 1 stycznia 2022 r.

Według szacunków wiceministra, na umowach zlecenia zatrudnionych jest obecnie około miliona osób. Ozusowanie zleceń oznacza wyższe koszty pracy, ale jest korzystne dla pracownika – to wyższa emerytura czy zasiłek.

Obecnie obowiązkowo ozusowane są wyłącznie umowy zlecenia, które łącznie opiewają na kwotę do wysokości minimalnego wynagrodzenia (w tym roku 2800 zł). Na przykład jeśli ktoś dziś z tytułu jednej umowy zlecenia zarabia 2800 zł brutto, a z kolejnej np. 3000 zł, to obowiązkowo oskładkowana jest tylko ta pierwsza. Od drugiej nie są odprowadzane składki.

Źródło: NowyObywatel.pl