UE za rutynowym naruszaniem tajemnicy korespondencji

Opublikowano: 10.07.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3039

Parlament Europejski przegłosował „tymczasowe” przepisy pozwalające firmom internetowym na przeglądanie prywatnej korespondencji w mediach społecznościowych i skrzynkach e-mail. Oficjalnie nowe regulacje mają pomóc w walce z rozpowszechnianiem treści pedofilskich, jednak wzbudzają one sporo kontrowersji z powodu możliwości naruszenia swobód obywatelskich.

Prawo przyjęte przez Europarlament zyskało aprobatę 537 europosłów, 20 się wstrzymało, natomiast 133 było przeciwnych. Parlamentarzyści przyjęli nowe regulacje, choć według sporządzonego niedawno sondażu krytycznie podchodzi do nich 71 proc. badanych Europejczyków. Nie wierzą oni bowiem, że regulacje będą wykorzystywane jedynie do walki z pedofilią.

Przedstawiciele UE przekonują, że wprowadzenie obowiązkowej kontroli prywatnych wiadomości przesyłanych za pośrednictwem komunikatorów i poczty mailowej. Ma za to odpowiadać specjalna technologia, której zadaniem będzie skanowanie zdjęć i przesłanych wiadomości. Cały proces nadzorować będą zaś właściciele portali społecznościowych i poczty elektronicznej.

Przeciwnicy nowych regulacji obawiają się naruszenia w ten sposób swobód obywatelskich. Przypominają oni, że w przypadku tradycyjnej poczty istnieje zasada tajemnicy korespondencji, stąd listonosze nie mogą otwierać cudzych listów. Na dodatek oddanie tak szerokich kompetencji prywatnym przedsiębiorstwom może prowadzić do sporych nadużyć.

Źródło: Autonom.pl

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”

Rozporządzenie po akceptacji Rady Europejskiej zostanie opublikowane w „Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej” i wejdzie w życie trzy dni później. Twórcy szyfrowanych komunikatorów będą musieli umożliwić służbom specjalnym dostęp do wiadomości (np. backdoorami). Rozporządzenie pod pretekstem „ochrony dzieci” (aby społeczeństwo nie protestowało) uderza w wolność słowa i ochronę prywatności, i nie ma żadnych wątpliwości, że nowe prawo będzie nadużywane przez służby specjalne do szukania haków na obywateli niewygodnych dla władzy.

Teoretycznie tajemnica korespondencji jest zapewniona w art. 49 „Konstytucji RP” o treści: „Zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony”. Termin „Tajemnica korespondencji” obejmuje dwie tajemnice:

– „tajemnicę pocztową wynikającą z art. 41 ust. 1 ustawy Prawo pocztowe, obejmującą informacje przekazywane w przesyłkach pocztowych, informacje dotyczące realizowania przekazów pocztowych, dane dotyczące podmiotów korzystających z usług pocztowych oraz dane dotyczące faktu i okoliczności świadczenia usług pocztowych lub korzystania z tych usług”

– „tajemnicę telekomunikacyjną wynikającą z art. 159 ust. 1 ustawy Prawo telekomunikacyjne, obejmującą dane dotyczące użytkownika, treść indywidualnych komunikatów, dane transmisyjne, dane o lokalizacji oraz dane o próbach uzyskania połączenia między zakończeniami sieci w tym połączenia nieudane”.

Wyjątki od tajemnicy korespondencji dopuszcza się tylko w przypadkach przewidzianych ustawą. Jak pisze „Wikipedia”: „Naruszenie tajemnicy korespondencji jest przestępstwem określonym w art. 267 Kodeksu karnego i ścigane jest w Polsce na wniosek pokrzywdzonego”.

Ciekawe jak to prawo zaimplementują w Polsce, by nie łamało „Konstytucji”?


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Doctor Who 09.07.2021 10:46

    Pozostaje Paradyzja.

  2. Admin WM 10.07.2021 09:36

    Zaktualizowałem wiadomość z 8 lipca – nie zdawałem sobie sprawy jak oni chcą to robić. A tymczasem uchwalili rutynowe naruszanie tajemnicy korespondencji wszystkich obywateli, a nie tylko osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Metodą gotowanej żaby – najpierw będą skanować maile pod pretekstem walki z pedofilią, potem walki z terroryzmem, ekstremizmem, itd., aż dojdzie do walki z krytykami władzy. To bardzo niebezpieczny precedens. Wprowadzają go na próbę chyba po to, by wybadać reakcje – czy będzie sprzeciw społeczeństwa przeciwko rutynowej inwigilacji wszystkich obywateli czy nie (raczej nie będzie, bo pretekst wybrali idealny).

    Przestępcy wiedząc o masowej inwigilacji na pewno zrezygnują ze skrzynek na terytorium UE i będą korzystać z e-maili w krajach poza jurysdykcją UE (a może i z szyfrowanej poczty w darknecie?), a zwykli, uczciwi obywatele ucierpią.

  3. 8pasanger 10.07.2021 19:56

    Autonom broni Konstytucji?:) Cóż Konstytucja już od dawna łamana jest na każdym kroku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.