Nie dla ziemniaka Amflora

Opublikowano: 14.12.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 689

W Unii Europejskiej nie będzie można uprawiać modyfikowanego genetycznie ziemniaka Amflora, orzekł wczoraj Trybunał Sprawiedliwości UE. Czy podobny los czeka inne GMO, w tym czekającą na autoryzację kukurydzę 1507?

Greenpeace z zadowoleniem przyjął decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który unieważnił dziś zezwolenie na uprawę na obszarze Unii Europejskiej zmodyfikowanego genetycznie ziemniaka Amflora firmy BASF. W związku z tym wyrokiem, Greenpeace wzywa Komisję Europejską do wycofania także złożonego niedawno wniosku o autoryzację upraw transgenicznej kukurydzy 1507 firmy Pioneer. Wniosek jest pierwszą tego typu inicjatywą KE od czasu autoryzacji ziemniaka Amflora. Nadany mu tryb zawiera te same błędy proceduralne, które według orzeczenia sądu KE popełniła w przypadku autoryzacji upraw ziemniaka Amflora.

Ziemniak Amflora z wbudowaną cechą odporności na antybiotyki został dopuszczony do upraw przez KE w marcu 2010 r. W odpowiedzi na tę autoryzację, Greenpeace oskarżył Komisję Europejską o zlekceważenie poważnych naukowych zastrzeżeń dotyczących wprowadzenia tego produktu do środowiska naturalnego [1], jak i głosu Europejczyków, którzy w zdecydowanej większości sprzeciwiają się uprawom GMO [2]. W maju 2010 roku Węgry wniosły do Trybunału Sprawiedliwości sprawę o unieważnienie decyzji KE. Wkrótce potem do sprawy przeciw KE dołączyły Francja, Luksemburg, Austria i Polska.

Dziś Trybunał orzekł, że Komisja Europejska „zdecydowanie nie dopilnowała ciążących na niej zobowiązań proceduralnych”.

„Wyrok ten podważa plany Komisji zmierzające do zezwolenia na uprawę zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy 1507. Żeby pozostać w zgodzie z prawem, Komisja powinna wycofać wniosek o autoryzację wspomnianej kukurydzy” – powiedziała Joanna Miś, koordynatorka kampanii „Stop GMO” w polskim Greenpeace.

Podobnie, jak to miało miejsce w przypadku transgenicznego ziemniaka Amflora, Komisja Europejska po uzyskaniu opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności zamiast poddać wniosek o autoryzację upraw kukurydzy 1507 pod głosowanie Komitetu Stałych Przedstawicieli Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt, po naniesieniu poprawek przesłała ją bezpośrednio Radzie Ministrów Unii Europejskiej. Zgodnie z werdyktem Trybunału, KE zobowiązana była ponownie przedstawić ją przedstawicielom Komitetu Stałego.

Zdjęcie: Bas Beentjes (Greenpeace)
Źródło: Greenpece Polska

PRZYPISY

[1] http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/genetycznie-modyfikowany-ziemn/

[2] http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/swiat/milion-europejczykow-przeciw-gmo/


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. agama 14.12.2013 11:09

    Supcio! Glifosatu/roundupu.niech jeszcze zakaza!! I dodatkow gmo w jedzeniu

  2. MichalR 14.12.2013 23:37

    Powinni zakazać przede wszystkim patentowania roślin na terenie Uni Europejskiej. Jeśli nie możnaby patentować, to żaden gigant GMO nie chciałby wprowadzać swojego towaru na nasz rynek, bo traciłby nad nim kontrolę. Dlaczego nie obronimy się przed Amerykanizacją w znacznie prostszy sposób. Po prostu burząc fundament chorych amerykańskich praktyk?

    Powołam się tutaj na pajaca polskiej sceny politycznej JKM. Mówi on że Europa wiodła prym wśród kultur świata do momentu, aż nie zaczęliśmy przekładać obowiązku myślenia z obywatela na państwo. Według mnie poprzez analogię można powiedzieć, że cywilizacja Europejska była najprężniej rozwijającą się cywilizacją do momentu, aż nie zaczęliśmy sami sobie podcinać skrzydeł tworząc pojęcie własności intelektualnej i nie zaczęliśmy wszystkiego patentować.

  3. ponczekus 15.12.2013 02:58

    MichalR: nawet nie zbliżyłeś się do prawdy przynajmniej wg mnie. Podstawowe pytanie brzmi: skoro GMO nie jest do końca ok. to po co to forsują? Na to pytanie łatwo znaleźć odpowiedź.
    W skrócie: chodzi o patenty na geny i za tym idącą władzą. Aktualnie to korporacje rządzą światem a urzędnicy państwowi są przekupni. Niewygodnych się usuwa lub niszczy się im życie.

  4. danush 15.12.2013 03:05

    MichaIR Jeśli JKM jest dla ciebie pajacem polskiej sceny politycznej to nielogicznym jest powoływanie się na niego.

  5. MichalR 15.12.2013 09:34

    @danush
    Stańczyk – niby zwykły błazen, a jednak był po to żeby mówić bolesną prawdę w akceptowalny sposób, bo jeśli ktoś nie zrozumiał tragizmu przekazu dostrzegał jego komizm.

    @ponczekus
    O tym właśnie pisałem. Jeśli można patentować pojedyncze grupy genów roślin to można przejąć całe uprawy, na których materiał genetyczny znalazł się przypadkiem. Jeśli nie byłoby patentów, to nie byłoby o co walczyć, bo każdy mógłby sadzić co by chciał i żadna firma nie byłaby w stanie się na tym wzbogacić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.