Kongres odrzucił wniosek o impeachment prezydenta Castillo

Opublikowano: 12.12.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 906

Większość deputowanych do peruwiańskiego Kongresu Republiki opowiedziała się przeciwko wnioskowi o wszczęcie procedury impeachmentu prezydenta Pedro Castillo. Oznacza to fiasko kolejnej inicjatywy prawicowej opozycji zorientowanej na złożenie głowy państwa z urzędu oraz destabilizację sytuacji w kraju.

Wniosek o rozpoczęcie procedury impeachmentu, podpisany przez 28 kongresmenów, złożyła 25 listopada Patricia Chirinos z partii Avanza País. W dołączonym do niego uzasadnieniu wnioskodawcy oskarżyli prezydenta o „defraudację środków publicznych” oraz „powoływanie na wysokie stanowiska państwowe osób powiązanych z terroryzmem”. Do uruchomienia procesu konieczne było uzyskanie dla inicjatywy poparcia 52 deputowanych w 130-osobowym Kongresie Republiki. Nie udało się to – przeciw wnioskowi głosowało 76 parlamentarzystów, za 46, a czterech wstrzymało się od głosu.

Całą akcję zainicjowali i głosowali za wnioskiem przede wszystkim deputowani trzech partii: fujimoristycznej Fuerza Popular, skrajnie prawicowej Renovación Popular oraz neoliberalnej Avanza País. Od początku kadencji ugrupowania te tworzą zjednoczony front, wszelkimi środkami próbując sabotować działania prezydenta Castillo. Przeciwko wszczęciu procedury impeachmentu opowiedzieli się natomiast kongresmeni z prezydenckiej partii Perú Libre, centrolewicowej Juntos por el Perú, chadeckiej Somos Perú oraz centrowych ugrupowań Acción Popular i Partido Morado.

„Wniosek o impeachment przepadł, faszyzm poniósł porażkę, parlamentarny cios wymierzony w demokrację się nie udał” – napisał po głosowaniu na „Twitterze” sekretarz generalny Perú Libre Vladimir Cerrón. W dniu głosowania, wokół budynku Kongresu, zebrały się setki osób chcących zademonstrować swoje poparcie dla urzędującego prezydenta. „Chcemy, aby kontynuował swoją pracę” – mówiła María Lázaro Cornelio, jedna z uczestniczek zgromadzenia. „Chcemy, aby dotrzymał słowa w kwestiach, co do których złożył nam obietnice” – dodała.

Głosowany wniosek był piątym w takiej sprawie złożonym w peruwiańskim parlamencie w ciągu ostatnich czterech lat. Dwa wcześniejsze doprowadziły do złożenia z urzędu prezydentów: Pedro Pablo Kuczynskiego w 2018 r. i Martína Vizcarry w roku ubiegłym.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.