Konflikt wokół kopalni cyny w Boliwii

Opublikowano: 29.09.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 795

Jeden górnik zginął, a 10 zostało rannych podczas starć dwóch grup górników w stolicy Boliwii La Paz.

W zeszłym tygodniu doszło do walki miedzy demonstrantami reprezentującymi kolektywy górnicze oraz państwowe przedsiębiorstwo górnicze COMIBOL.

Konflikt narasta od czasu nacjonalizacji kopalni cyny Colquiri. Decyzją prezydenta Evo Moralesa została ona przejęta od koncernu Glencore.

W kopalni działają od tego czasu na podstawie państwowych kontraktów zarówno zorganizowane na zasadach spółdzielni kolektywy górnicze jak i państwowa spółka COMIBOL. W ostatnim czasie doszło do starcia o szczególnie bogate złoże cyny. COMIBOL chciał przy pomocy siły uniemożliwić dostęp do niego jednemu z górniczych kolektywów.

Obecnie obie strony zapowiadają, że są gotowe do protestów oraz akcji bezpośrednich. W Boliwii jest 8 tysięcy górników COMIBOL oraz 100 tysięcy zrzeszonych w różnorodnych kooperatywach i kolektywach.

Prezydent Morales powiedział, że zrzeszeni w kolektywach górnicy mają konstytucyjne prawo do eksploatacji kopalni.

W piątek zdymisjonowany został szef państwowej spółki wydobywczej, co jest odczytywane przez ekspertów jako działanie mające załagodzić konflikt i odsunąć od władzy w spółce ludzi chcących jego siłowego rozwiązania.

Opracowanie: Piotr Ciszewski
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. robi1906 29.09.2012 13:44

    gdyby Che był tam 50 lat temu zamiast łazić bezsensownie po jakiejś głuszy to może historia ameryki łacińskiej byłaby inna

  2. poprostujakub 30.09.2012 07:53

    Tak – wyglądałaby jak Kuba czy Korea Płn. Tylko trupów byłoby wielokrotnie więcej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.