Koncerny rezygnują z inwestycji w atom

Opublikowano: 30.03.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 636

Jak poinformowała telewizja BBC, dwa ponadnarodowe koncerny energetyczne, RWE Npower i E.On ogłosiły, że wycofują się z inwestycji w budowę nowych elektrowni atomowych w Wielkiej Brytanii. Powiązane z niemieckim kapitałem firmy, tworzące konsorcjum Horizon Nuclear Power miały, w ramach rządowego programu rozwoju energetyki nuklearnej, wybudować elektrownie w miejscowościach Anglesey i Oldbury on Severn.

Jak poinformował rzecznik prasowy konsorcjum, obie korporacje rezygnują z inwestycji w brytyjski atom z powodu trudności w zdobyciu niezbędnych środków i wątpliwej opłacalności budowy nowych elektrowni.

Zdaniem analityków rynku energetycznego, przyczyną wycofania się obu firm z nuklearnego biznesu są koszty, jakie poniosą obie firmy w związku z likwidacją należących do nich elektrowni atomowych w Niemczech jak również fakt, że po ich zamknięciu dwa zakłady w Wielkiej Brytanii byłyby jedynymi obiektami tego typu należącymi do E.On i RWE, co znacznie podniosłoby koszty ich eksploatacji.

Decyzja obu firm jest poważnym ciosem dla rządowego programu energetyki nuklearnej, zakładającego budowę w Wielkiej Brytanii ośmiu nowych elektrowni atomowych do roku 2020, w miejsce likwidowanych, starych siłowni tego typu.

Konsorcjum E.On RWE zamierza sprzedać swoje udziały w Horizon Nuclear Power innej firmie energetycznej, która zdecyduje się na kontynuowanie inwestycji, jednak w obecnej sytuacji na rynkach finansowych i wobec faktu, że żaden z wielkich dostawców energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii nie jest zainteresowany poszerzeniem swych udziałów w atomowym biznesie znalezienie na nie może okazać się niewykonalne, co stawia pod znakiem zapytania budowę obu elektrowni.

Realizowany przez władze Wielkiej Brytanii program budowy elektrowni atomowych zakłada finansowanie inwestycji przez prywatne firmy energetyczne i późniejsze funkcjonowanie elektrowni na zasadach komercyjnych. Przy obecnych kosztach kredytów i cenach energii elektrycznej w kraju inwestycje w energetykę atomową są jednak na granicy opłacalności, a w związku z recesją i kryzysem gospodarczym rząd nie może sobie pozwolić ani na dotowanie nowych elektrowni, ani na podwyżki cen prądu dla odbiorców biznesowych i indywidualnych. Z tego powodu z inwestycji w brytyjski atom wycofała się w zeszłym roku korporacja SSE (Scottish and South Power), a kolejny z dużych graczy, francuski koncern EDF Centrica, zawiesił ostateczną decyzję w sprawie inwestycji w tym sektorze do maja tego roku.

Na Wyspach Brytyjskich rośnie też w siłę opozycja przeciwko energetyce nuklearnej, odbywają się regularne blokady placów budowy nowych elektrowni i okupacje siedzib koncernów inwestujących w atom.

Źródło: Czarny Sztandar


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. MilleniumWinter 30.03.2012 13:38

    Dziwne. “Najbardziej opłacalna” energetyka jaką podobno jest energetyka atomowa się nie opłaca?

  2. Murphy 30.03.2012 13:56

    Wcale nie taka opłacalna jak się zestawi całkowity koszt budowy, użytkowania, utylizacji odpadów i wieloletniego wygaszania.

  3. pasanger8 30.03.2012 20:43

    Co innego ,gdy koncerny mogły sobie doić budżet kontraktami na budowę obiektów a niewygodne koszty(np.:przechowywania zużytego paliwa)spychać na podatników-gdy kończy się dojenie kasy z rządowych kontraktów-to nie ma głupich ,żeby wyrzucać pieniądze koncernów.

  4. senseimarcel 31.03.2012 00:07

    Biorąc pod uwagę spektakularne duże inwestycje w Polsce, nasza elektrownia byłaby najdroższa na świecie w budowie i eksploatacji. Nowe autostrady już się rozpieprzają mimo że w pełni nie są oddane do użytku, a wy chcecie żeby nam atomówki stawiali ?

  5. ARTUR 31.03.2012 00:38

    Nie wybudują elektrowni bo nie umią wybudować drogi dojazdowej o podwyższonych parametrach do transportu materiałów .

  6. Prometeo 01.04.2012 02:26

    najpierw sabotażystów trzeba nie mieć w kraju taka elektrownia w polszy to gratka dla morzących o wytępieniu tych polaczków

  7. antyninas 01.04.2012 04:09

    Witam. Już jakiś czas temu poruszany był temat atomowych, że nie wliczaja kosztów zamykania, o ile pamiętam ok 40lat może funkcjonować.. i co tak 1 miejsce 2,3,4 i za 200 lat wrak na wraku atomowych stać będzie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.