Koncerny nie mogą być stratne!

Opublikowano: 19.12.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1781

Adamed zażądał zmian na nowej liście leków refundowanych, więc minister zdrowia podkulił ogon, wycofał listę i uzupełnił ją o 14 leków popularnego koncernu, tak aby nie był przypadkiem stratny. Tak sprawę przedstawiła „GW”. Szumowski zaprzecza: „wcale nie chodzimy na pasku koncernów”. Jak więc wytłumaczyć manipulacje, które latem jego wiceminister przeprowadził z dwoma lekami tak, aby przerzucić koszty na pacjentów?

Poniedziałkowa „Wyborcza” ujawniła, że listę leków refundowanych, na której firma Adamed dostrzegła brak 14 swoich lekarstw, wycofano i grzecznie uzupełniono po tym, jak w ubiegły czwartek wizytę w ministerstwie złożyła wiceprezes Adamedu Małgorzata Adamkiewicz. Szumowski zaklina się: “Myślę, że to jest opis rzeczywistości niezgodny z prawdą. Jest projekt listy. Do niej będą dochodziły kolejne pozycje, bo trwają negocjacje i nadal są wpisywane nowe leki. Dopiero lista zostanie podpisana, kiedy będzie kompletna. Mamy jedne z najtańszych leków. Koncerny głównie płaczą, że je docisnęliśmy do ściany. To jest główna troska koncernów.”

Ale faktom nie był w stanie zaprzeczyć. Przedstawicielka koncernu rozmawiała z przedstawicielami władzy o tym, że jej kontrahenci mogą być niezadowoleni z nowej listy. Szumowski sugeruje, że to przypadek, nie biznesowe układy. Przy okazji zapewnia, że przy refundacjach wszystko odbywa się zgodnie z prawem, ponieważ nad całym procesem czuwają służby (m.in. CBA). Pochwalił także wiceministra Marcina Czecha odpowiedzialnego za politykę lekową.

Sęk w tym, że o symbiozie wiceministra Czecha z koncernami informowano Szumowskiego od dawna – robił to NFZ, a nawet pracownicy jego własnego ministerstwa. Naczelniczka naczelniczka wydziału refundacyjno-analitycznego w departamencie polityki lekowej Edyta Matusik została zwolniona po tym, jak poinformowała o staraniach Czecha o to, by w jak największym stopniu refundować zamiennik herceptyny (stosowanej w leczeniu m.in. raka piersi) akurat firmy Roche. Czech „zrobił dobrze” również producentom ultradrogich leków przeciwzakrzepowych Xarelto i Pradaxa. Obydwu lekom latem kończył się okres tzw. wyłączności rynkowej i zgodnie z art. 13 ustawy refundacyjnej producent musi wtedy obniżyć cenę leku co najmniej o 25 proc. Aby koncerny nie straciły na tej obniżce, Czech zgodził się na strategiczne podwyższenie ceny tuż przed samym wygaśnięciem okresu wyłączności, dzięki czemu zostały na stałym poziomie, a pacjenci zamiast 135 złotych, dopłacali 235.

Zwolniona urzędniczka napisała list m.in. do Jarosława Kaczyńskiego. Sprawą zajęła się CBA, która machnęła ręką na obejście ustawy. Funkcjonariusze wytłumaczyli, że po 25- proc. obniżce mogą nastąpić globalne straty i grozi to wycofaniem się koncernu z Polski, zatem de facto nie było to obejście ustawy, a wsparcie dla producenta, dane po to, aby nie uciekł.

“Nie piszą, że co druga firma grozi, że się wycofa, jak będziemy naciskać na obniżki, ale jeszcze żadna tego nie zrobiła” – mówi „GW” źródło w ministerstwie zdrowia, komentując pismo CBA broniące polityki Czecha. Inni pracownicy potwierdzili też, że zwolniona naczelniczka dostawała nagrody i była chwalona za swoją pracę, dopóki nie zaczęła krytykować wiceministra i jego dbałości o zyski firm lekowych.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. MakSym 19.12.2018 13:30

  To absolutnie nie jest korupcja:

  “Całe kierownictwo Ministerstwa Zdrowia spędziło miniony weekend w hotelu należącym do koncernu farmaceutycznego Adamed. Kilkadziesiąt godzin wcześniej leki tego producenta zostały dopisane do listy leków refundowanych – pisze “Gazeta Wyborcza”.

  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prawie-29-tys-zl-za-weekend-w-hotelu-tak,77,0,2424397.html?fbclid=IwAR2gm7sT5IkEGDIGPsuBcvdTmyaOEkxDEHUkLP4syxbyBUYBQ6HXaDAMYIE

 2. ZIWK 19.12.2018 22:03

  @MakSym
  Ale CBA nie jest od ścigania korupcji, tylko od ścigania korupcji u wrogów PiSS.

  W normalnym kraju po takim “występie” dymisja Ministra Zdrowia by leżała o 8 rano na biurku premiera.
  Ale tutaj jest PiSSland – zapewne pokoje ministra i jego podwładnych były źle wysprzątane, pozostały jakieś paczki “papierków” (po poprzednich gościach 😉 ).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.