Koncerny farmaceutyczne przekupują lekarzy

Opublikowano: 12.04.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2

W USA trwa właśnie wielki skandal. Koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline musi zapłacić rekordowe odszkodowanie w wielkości 3 miliardów dolarów. Kara została wymierzona za oszustwa i przekupywanie lekarzy w celu przekonania ich do przepisywania oferowanych przez korporację lekarstw.

Wychodzi na wierzch to, o czym wiemy od dawna, czyli, że lekarze są korumpowani przez koncerny farmaceutyczne. Odbywa się to w inteligentny sposób, na przykład poprzez zaoferowanie wyjazdów zagranicznych na rzekome szkolenia, które są po prostu luksusowymi wakacjami oferowanymi za przysługę w postaci stymulowania sprzedaży oferowanych przez daną firmę leków.

Koncern GlaxoSmithKline na mocy ugody zawartej z rządem amerykańskim będzie musiał wypłacić miliard dolarów z tytułu roszczeń natury karnej i 2 miliardy na wypadek roszczeń cywilnych. Okazało się, że firma zawyżała ceny leków oferowanych w ramach amerykańskiej wersji listy leków refundowanych.

Wśród zarzutów jest między innymi zalecanie antydepresanta o nazwie Paxil dla pacjentów poniżej 18 roku życia, mimo, że produkt powinien być stosowany tylko przez dorosłych. Amerykańscy śledczy zarzucają podobne praktyki koncernu także przy poprawianiu sprzedaży innych leków. Aby przekonać lekarzy do współpracy oprócz wycieczek oferowano im dobrze płatne wykłady.

Można tylko podejrzewać, że tego typu praktyki nie są odosobnione i z pewnością stosują je również inne koncerny. Warto się nad tym zastanowić następnym razem, gdy nasz lekarz rodzinny będzie nam próbował wcisnąć jakiś drogi specyfik. Polscy lekarze również są “ulegli” wobec koncernów.

Na podstawie: polskieradio.pl
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
arwenka
Użytkownik
arwenka

Ukarana została jedna strona – dobre i to. Ale lekarze też jakby zabulili raz czy drugi to odechciałoby im się zawierać tego typu układów z tymi koncernami.

matimozg
Użytkownik
matimozg

Główny światowy nurt medyczny to jedna wielka farsa. Tabletki, szczepionki to wszystko jest nic nie warte i tylko szkodzi ludziom, jest to przecież biznes zarabiający na ludzkim zdrowiu, które skutecznie psują, współpracując najwyraźniej z firmami spożywczymi (wszechobecna chemia w jedzeniu). Tylko medycyna naturalna, powtarzam tylko medycyna naturalna.

lboo
Użytkownik
lboo

@matimozg: Jest to biznes zarabiający na chorobie, nie na zdrowiu i to jest podstawowy problem.