Komunikatory internetowe mogą być niebezpieczne

Programiści Tommy Misk i Talal Hadż Bakri powiedzieli, że popularne komunikatory internetowe mogą być niebezpieczne ze względu na prostą funkcję wbudowaną w prawie każdą aplikację.

W poście na blogu Tommy’ego Miska eksperci zwrócili uwagę użytkowników na zagrożenia związane z podglądem linków. Takie podglądy zwykle pokazują miniaturę i krótki opis strony lub pliku na pasku powiadomień.

Według ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa niebezpieczeństwo polega na tym, że aplikacje często same „otwierają” łącze, aby pokazać podgląd. W przypadku wysłania pliku przez cyberprzestępców takie automatyczne działania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, aż do wycieku adresu IP lub ustalenia lokalizacji użytkownika smartfona, na którym zainstalowany jest komunikator.

Według ustaleń ekspertów użytkownicy Facebooka i Instagrama są najmniej chronieni, ponieważ aplikacje te pobierają pliki dowolnego rozmiaru, a także uruchamiają wszelkie kody JavaScript, które mogą zostać napisane przez atakujących. Jak zauważył Misk, programiści zgłosili problem do Facebooka, ale przedstawiciele sieci społecznościowej powiedzieli, że wszystko działa tak, jak powinno.

Eksperci wyróżnili TikTok, WeChat, Signal i Threema wśród najbezpieczniejszych aplikacji, ponieważ ustawienia tych sieci społecznościowych pozwalają użytkownikowi wyłączyć funkcję przeglądania linków. Ponadto WhatsApp i iMessage również uznano za stosunkowo bezpieczne.

Eksperci odradzali między innymi wysyłanie ważnych dokumentów (takich jak np. dokumentacja medyczna, faktury czy umowy) za pośrednictwem komunikatorów internetowych, aby uniknąć ryzyka, że trafią na serwery osób trzecich.

Źródło: pl.SputnikNews.com