Komunikacja siłą myśli? To już możliwe!

Opublikowano: 05.05.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 74

Urządzenie Neurochat wykorzystujące do komunikacji siłę myśli, stworzone przez rosyjskich programistów, zostało dopuszczone do masowej produkcji, powiedziała dyrektor generalna i lider projektu Natalia Gałkina.

Wcześniej informowano, że wynalazek umożliwi pisanie tekstów na komputerze siłą myśli. To może pomóc pacjentom z udarem mózgu, porażeniem mózgowym, stwardnieniem zanikowym bocznym i stwardnieniem rozsianym w komunikowaniu się z innymi ludźmi.

Pierwsza, eksperymentalna partia składała się z kilkuset urządzeń i została wysłana do zatwierdzenia testowego do rosyjskich ośrodków rehabilitacyjnych.

Koszt urządzenia wynosi 120 tysięcy rubli (około 2 tys. dolarów), ale obecnie trwają prace nad tym, aby pacjenci z poważnymi zaburzeniami mowy mogli otrzymać je za pieniądze z budżetu.

Gałkina podkreśliła również, że urządzenie składa się w 85 procentach z rosyjskich części.

Neurochat jest jednym z pierwszych projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach rosyjskiej Narodowej Inicjatywy Technologicznej. Urządzenie stanowi kompleks oprogramowania i sprzętu, neurozestaw i specjalny interfejs.

Bezprzewodowy zestaw z elektrodami umieszcza się na głowie pacjenta. Pacjent może wpisać tekst, koncentrując się na jakiejś literze matrycy alfabetycznej na ekranie monitora.

Terminal proponuje się umieścić na łóżku lub wózku inwalidzkim.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,50 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Jak znów źle wybiorą prezydenta w USA to będzie wiadomo kogo to wina – Neurochata.

Radek
Użytkownik
Radek

Zawsze pisze się o pacjentach jak im to pomoże. Bardzo szczytne cele. Zaś pewnie za jakiś czas będzie to kompletnie niepotrzebne, bo będzie dopuszczona “eutanazja” na życzenie sprzedawcy leków (potocznie: lekarza). A taki pacjent może mieć zdatne organy.