Komunikacja siłą myśli? To już możliwe!

Opublikowano: 05.05.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 616

Urządzenie Neurochat wykorzystujące do komunikacji siłę myśli, stworzone przez rosyjskich programistów, zostało dopuszczone do masowej produkcji, powiedziała dyrektor generalna i lider projektu Natalia Gałkina.

Wcześniej informowano, że wynalazek umożliwi pisanie tekstów na komputerze siłą myśli. To może pomóc pacjentom z udarem mózgu, porażeniem mózgowym, stwardnieniem zanikowym bocznym i stwardnieniem rozsianym w komunikowaniu się z innymi ludźmi.

Pierwsza, eksperymentalna partia składała się z kilkuset urządzeń i została wysłana do zatwierdzenia testowego do rosyjskich ośrodków rehabilitacyjnych.

Koszt urządzenia wynosi 120 tysięcy rubli (około 2 tys. dolarów), ale obecnie trwają prace nad tym, aby pacjenci z poważnymi zaburzeniami mowy mogli otrzymać je za pieniądze z budżetu.

Gałkina podkreśliła również, że urządzenie składa się w 85 procentach z rosyjskich części.

Neurochat jest jednym z pierwszych projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach rosyjskiej Narodowej Inicjatywy Technologicznej. Urządzenie stanowi kompleks oprogramowania i sprzętu, neurozestaw i specjalny interfejs.

Bezprzewodowy zestaw z elektrodami umieszcza się na głowie pacjenta. Pacjent może wpisać tekst, koncentrując się na jakiejś literze matrycy alfabetycznej na ekranie monitora.

Terminal proponuje się umieścić na łóżku lub wózku inwalidzkim.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 05.05.2019 16:35

    Jak znów źle wybiorą prezydenta w USA to będzie wiadomo kogo to wina – Neurochata.

  2. Radek 06.05.2019 04:35

    Zawsze pisze się o pacjentach jak im to pomoże. Bardzo szczytne cele. Zaś pewnie za jakiś czas będzie to kompletnie niepotrzebne, bo będzie dopuszczona “eutanazja” na życzenie sprzedawcy leków (potocznie: lekarza). A taki pacjent może mieć zdatne organy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.