Komunalne szybciej?

Opublikowano: 24.08.2016 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4

Poznań ma pomysł na skrócenie długich kolejek oczekujących na lokal komunalny. Miasto będzie wynajmowało mieszkania od prywatnych właścicieli i spółdzielni, by udostępnić je czekającym na komunalny dach nad głową.

Na taki sposób skrócenia kolejki wpadł wiceprezydent Poznania Tomasz Lewandowski. Koncepcja jest już gotowa – miasto podnajmie lokale od deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych, a także od podmiotów, które na swoim terenie zbudują mieszkania na wynajem. Następnie wynajmie je oczekującym na lokal komunalny lub socjalny – będzie zatem jednocześnie wynajmującym i najemcą. Zajmować się sprawą ma Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.

W zamian za podpisanie wieloletniej umowy i gwarancję regularnych wpływów za wynajem, bez konieczności dyscyplinowania lokatorów, miasto oczekuje stawek niższych niż rynkowe. „Różnica między stawką wynegocjowaną z właścicielami lokali a stawkami rynkowymi pokrywana będzie z budżetu miasta. Szacujemy ją na mniej więcej 10 zł za m kw. miesięcznie” – mówi wiceprezydent Lewandowski.

Łącznie miasto zamierza w ten sposób wynająć kilkaset mieszkań, jednak wiceprezydent przewiduje, że do takiej liczby zasób dojdzie dopiero za kilka lat. Na razie trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami, np. spółdzielniami, które są gotowe wybudować blok pod wynajem. Na początku września miasto wystąpi z publiczną ofertą do właścicieli mieszkań.

Jak pisze portal poznan.gazeta.pl, ideę Społecznych Agencji Najmu promuje Fundacja Habitat for Humanity Poland, która realizuje projekt badawczy z Uniwersytetem Warszawskim i Śląskim. W ramach tego projektu opracowywane są rekomendacje dla czterech miast: Warszawy, Łodzi, Gdańska i Poznania. Efektem będą propozycje uruchomienia społecznych agencji najmu, uwzględniające lokalną specyfikę. „Raport dla Poznania jest już gotowy, wprowadzamy do niego ostatnie poprawki. 30 sierpnia przekażemy go wiceprezydentowi Lewandowskiemu i prezesowi ZKZL Arkadiuszowi Stasicy” – zapowiada Barbara Audycka, rzeczniczka Habitat for Humanity.

W Poznaniu jest tylko około 12,7 tys. mieszkań komunalnych. To pokłosie uruchomienia ich sprzedaży w 1993 r., a zwłaszcza wejścia w życie w 2000 r. uchwały, która umożliwiała ich wykup z nawet 90-procentową bonifikatą. Miasto pozbyło się łącznie 13,5 tys. mieszkań. Długo nie budowano nowych, dopiero w ostatnich latach powstało ich ok. 400.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Kiedyś magistraty sprzedawały mieszkania komunalne za 1 zł (wraz z lokatorami) Dziś wynajmują za 1000 zł, Brawo polska brawo wy.

Ved
Użytkownik
Ved

Qskyhigh
Różnica stawek do pokrycia przez miasto jest szacowana na 10 zł a nie cena wynajmu mkw.