Komunalne szybciej?

Opublikowano: 24.08.2016 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 810

Poznań ma pomysł na skrócenie długich kolejek oczekujących na lokal komunalny. Miasto będzie wynajmowało mieszkania od prywatnych właścicieli i spółdzielni, by udostępnić je czekającym na komunalny dach nad głową.

Na taki sposób skrócenia kolejki wpadł wiceprezydent Poznania Tomasz Lewandowski. Koncepcja jest już gotowa – miasto podnajmie lokale od deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych, a także od podmiotów, które na swoim terenie zbudują mieszkania na wynajem. Następnie wynajmie je oczekującym na lokal komunalny lub socjalny – będzie zatem jednocześnie wynajmującym i najemcą. Zajmować się sprawą ma Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.

W zamian za podpisanie wieloletniej umowy i gwarancję regularnych wpływów za wynajem, bez konieczności dyscyplinowania lokatorów, miasto oczekuje stawek niższych niż rynkowe. „Różnica między stawką wynegocjowaną z właścicielami lokali a stawkami rynkowymi pokrywana będzie z budżetu miasta. Szacujemy ją na mniej więcej 10 zł za m kw. miesięcznie” – mówi wiceprezydent Lewandowski.

Łącznie miasto zamierza w ten sposób wynająć kilkaset mieszkań, jednak wiceprezydent przewiduje, że do takiej liczby zasób dojdzie dopiero za kilka lat. Na razie trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami, np. spółdzielniami, które są gotowe wybudować blok pod wynajem. Na początku września miasto wystąpi z publiczną ofertą do właścicieli mieszkań.

Jak pisze portal poznan.gazeta.pl, ideę Społecznych Agencji Najmu promuje Fundacja Habitat for Humanity Poland, która realizuje projekt badawczy z Uniwersytetem Warszawskim i Śląskim. W ramach tego projektu opracowywane są rekomendacje dla czterech miast: Warszawy, Łodzi, Gdańska i Poznania. Efektem będą propozycje uruchomienia społecznych agencji najmu, uwzględniające lokalną specyfikę. „Raport dla Poznania jest już gotowy, wprowadzamy do niego ostatnie poprawki. 30 sierpnia przekażemy go wiceprezydentowi Lewandowskiemu i prezesowi ZKZL Arkadiuszowi Stasicy” – zapowiada Barbara Audycka, rzeczniczka Habitat for Humanity.

W Poznaniu jest tylko około 12,7 tys. mieszkań komunalnych. To pokłosie uruchomienia ich sprzedaży w 1993 r., a zwłaszcza wejścia w życie w 2000 r. uchwały, która umożliwiała ich wykup z nawet 90-procentową bonifikatą. Miasto pozbyło się łącznie 13,5 tys. mieszkań. Długo nie budowano nowych, dopiero w ostatnich latach powstało ich ok. 400.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 25.08.2016 00:25

    Kiedyś magistraty sprzedawały mieszkania komunalne za 1 zł (wraz z lokatorami) Dziś wynajmują za 1000 zł, Brawo polska brawo wy.

  2. Ved 25.08.2016 09:11

    Qskyhigh
    Różnica stawek do pokrycia przez miasto jest szacowana na 10 zł a nie cena wynajmu mkw.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.