Kompromitacja ONZ w Sudanie Południowym

Opublikowano: 24.06.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 558

Znów kompromitacja “błękitnych hełmów”. ONZ wymienia swój kontyngent w Sudanie Południowym, gdyż w lutym tego roku nie zdołał zapobiec brutalnej napaści na obóz dla uchodźców.

Trafniej byłoby powiedzieć – nie zrobił nic, by jej zapobiec. Przedstawiciele ONZ stwierdzili, że wewnętrzne dochodzenie organizacji wykazało, że niektórzy żołnierze po prostu nie zareagowali na atak na obóz, którzy mieli ochraniać, a inni “nie zrozumieli”, na czym polegają ich zadania. Przykładowo dowódcy kontyngentu z Rwandy już w trakcie ataku wysłali pisemne zapytanie o zgodę na użycie broni, podczas gdy od samego początku mieli pozwolenie na użycie siły w obronie ludności cywilnej. Żołnierze wysłani przez Etiopię po prostu… uciekli. Trzecią grupą, która wchodziła w skład kontyngentu, byli Hindusi. Ci, którzy zostali na posterunku, w wielu przypadkach i tak nie wykonywali rozkazów dowódców i nie potrafili skoordynować swoich działań. ONZ zdecydował, że nieudolnych “obrońców pokoju” wyśle do domu. Zapowiada również, że skontroluje także pozostałe kontyngenty.

Nic jednak nie wróci życia ofiarom ataku. W obozie Malakal przebywało w lutym 48 tys. osób. Napastnicy, ubrani w wojskowe mundury, wkroczyli do niego, zwyczajnie omijając bazę “błękitnych hełmów”. Zaczęli strzelać do cywilów, kierując się ich przynależnością plemienną. Podpalali domy. Niemal połowa mieszkańców obozu została bez dachu nad głową. Zginęło 40 osób, a 123 odniosły rany. Wojna domowa w Sudanie Południowym trwa od grudnia 2013 r. Nie ma realnych perspektyw na jej zakończenie.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. adambiernacki 24.06.2016 22:24

    Kompromitacją jest, że to prywatne wojsko jest i nie tylko jest jeszcze zgroza.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.