Komórki macierzyste zrewolucjonizują leczenie jaskry?

Opublikowano: 05.08.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 612

Naukowcy z University of Maryland w Baltimore po raz pierwszy zidentyfikowali obecność komórek macierzystych w obszarze nerwu wzrokowego odpowiedzialnego za przekazywanie sygnałów z oka do mózgu.

Ich odkrycie wskazuje na nową potencjalną przyczynę rozwoju jaskry i sposoby leczenia choroby, która prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Zdaniem naukowców odkrycie może być przełomowym momentem w leczeniu wielu chorób oczu.

„Uważamy, że te komórki progenitorowe są obecne w tkance nerwu wzrokowego od urodzenia i pozostają tam przez dziesięciolecia, pomagając odżywić włókna nerwowe tworzące nerw wzrokowy” – powiedział autor badania Steven Bernstein.

Bez tych komórek włókna mogą się stopniowo pogarszać, powodując uszkodzenie nerwu wzrokowego, co ostatecznie prowadzi do jaskry. Naukowcy odkryli, że komórki macierzyste nerwu wzrokowego mogą różnicować się w kilka różnych typów komórek nerwowych, w tym neurony i komórki glejowe.

„To odkrycie może być przełomowym momentem dla chorób oczu, które zakłócają funkcjonowanie nerwu wzrokowego” – powiedział Bernstein.

Jego zespół planuje wykorzystać modele mysie do zaobserwowania, w jaki sposób zubożenie komórek progenitorowych przyczynia się do rozwoju jaskry, która powoduje zanik nerwu wzrokowego.

Dalsze eksperymenty powinny określić mechanizmy naprawy komórek. Jeśli naukowcy potrafią zidentyfikować krytyczne czynniki wzrostu, które uwalniają te komórki, może to być potencjalna strategia leczenia jaskry i innych związanych z wiekiem zaburzeń widzenia.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: andreas160578 (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.