Komisarz Praw Człowieka krytykuje wyniki szczytu UE

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Nils Muiżnieks skrytykował wyniki nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej poświęconego imigracji i tragedii na Morzu Śródziemnym. Jak ocenił, podjęte mało odważne decyzje nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Komisarz zwrócił uwagę, że tylko w ciągu nie całych czterech miesięcy 2015 roku zginęło na Morzu Śródziemnym 1700 osób, czyli już połowa tego, co w ubiegłym. Jest to znak głębokiego kryzysu, w którym znalazły się setki tysięcy ludzi w krajach ogarniętych wojną. Są – jak napisał – „między młotem własnych rządów i kowadłem europejskich aktów prawnych uniemożliwiających im schronienie”. Jego zdaniem przywódcy europejscy zademonstrowali brak solidarności oraz anachroniczne podejście do problemu imigrantów.

Muiżnieks podkreślił, że mówienie wojskowym żargonem o przemytnikach ludzi i niszczeniu ich łodzi, podkreślanie nielegalności – wszystko to dowodzi, że państwa Unii myślą o własnym bezpieczeństwie i straciły z pola widzenia podstawowy cel: pomoc ludziom będącym w potrzebie. Handlarze nie stanowią przyczyny migracji – podkreślił. Jego zdaniem pożądany efekt przynieść może jedynie złagodzenie polityki azylowej, ułatwienie otrzymywania „wizy humanitarnej” i większa pomoc finansowa.

Tymczasem szwajcarski urząd statystyczny podał nowe informacje na temat imigracji do kraju, a także liczby cudzoziemców zamieszkujących kraj Helwetów. Obecnie teren Konfederacji Szwajcarskiej jest miejscem bytu dwóch milionów obcokrajowców, a ich napływ jest wyjątkowo wysoki.

Rok po wprowadzeniu w referendum limitów imigracyjnych, okazuje się, że Szwajcaria nadal jest miejscem chętnie zasiedlanym przez cudzoziemców. Federalny Urząd Statystyczny wskazuje, iż w ubiegłym roku do Szwajcarii przybyło prawie 79 tys. imigrantów. Choć liczba ta jest o 2,3 proc. mniejsza niż rok wcześniej, nadal przewyższa średnią za ostatnich kilka lat.

Ogółem Szwajcarię zamieszkuje już blisko 1,9 mln imigrantów, a także osób naturalizowanych, pochodzących głównie z Włoch, Niemiec, Portugalii, Kosowa czy Francji. Jednocześnie rośnie liczba ludności – w 2014 r. w stosunku do roku wcześniejszego, populacja Szwajcarii wzrosła o 1,2 proc.

Autorstwo: jkl (1-3), red. A (4-6)
Źródła: Lewica.pl, Autonom.pl
Kompilacja 2 wiadomości dla: WolneMedia.net