Kometa spłonęła po zbliżeniu do Słońca

Opublikowano: 18.06.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1341

Astronomowie, korzystając z kompleksu wiodących światowych teleskopów na Ziemi i w kosmosie, otrzymali obrazy rozpadu okresowej komety skalistej w pobliżu Słońca. Po raz pierwszy taka kometa została uchwycona w procesie rozpadu i może to pomóc wyjaśnić rzadkość takich okresowych komet w pobliżu Słońca.

Układ Słoneczny to niebezpieczne miejsce pełne ciał niebieskich krążących wokół Słońca po uporządkowanych orbitach. Niektóre z nich – jak komety okresowe – z uporem maniaka powracają w okolice naszej gwiazdy aż do ostatecznego samozniszczenia. Ponieważ komety te przechodzą tak blisko Słońca, trudno je wykryć i zbadać. Większość z nich została odkryta przypadkowo podczas obserwacji za pomocą teleskopów słonecznych. Ale nawet przy tych trudnościach w pobliżu Słońca jest znacznie mniej komet, niż oczekiwano, co wskazuje, że coś je niszczy, zanim będą miały szansę na ostateczne zanurzenie się w Słońcu.

Aby lepiej zrozumieć te komety, zespół astronomów z Makau, USA, Niemiec, Tajwanu i Kanady zaobserwował nieuchwytną kometę w pobliżu Słońca o nazwie 323P/SOHO za pomocą kilku teleskopów, w tym Teleskopu Subaru, Teleskopu Kanada-Francja-Hawaje (CFHT), Gemini North Telescope, Lowell Discovery Telescope i Hubble Space Telescope. Orbita 323P/SOHO była słabo ograniczona, więc zespół nie wiedział, gdzie patrzeć, ale szerokie pole widzenia Subaru pozwoliło im zarzucić szeroką sieć i znaleźć kometę, gdy zbliżała się ona do Słońca. Po raz pierwszy 323P/SOHO zostało zobrazowane za pomocą naziemnego teleskopu. Dzięki tym danym naukowcy byli w stanie lepiej określić orbitę, wiedzieli, gdzie skierować inne teleskopy i czekali, aż 323P/SOHO ponownie zacznie oddalać się od Słońca.

Ku ich zaskoczeniu naukowcy odkryli, że 323P/SOHO zmieniła się dramatycznie podczas bliskiego przejścia obok Słońca. W danych teleskopu Subaru 323P/SOHO było tylko kropką, ale w kolejnych danych miała długi warkocz kometarny wyrzuconego pyłu. Naukowcy są przekonani, że intensywne promieniowanie słoneczne spowodowało oderwanie się części komety w wyniku termicznego załamania, podobnego do pękania kostek lodu, gdy polewa się je gorącym napojem. Ten mechanizm utraty masy może pomóc wyjaśnić, co dzieje się z kometami w pobliżu Słońca i dlaczego zostało ich tak mało.

Jednak wyniki prac zespołu przyniosły więcej pytań niż odpowiedzi. Odkryli, że 323P/SOHO obraca się bardzo szybko, nieco ponad pół godziny na obrót, a jego kolor nie przypomina niczego innego w Układzie Słonecznym. Konieczne jest przeprowadzenie obserwacji innych komet w pobliżu Słońca, aby dowiedzieć się, czy mają one te same cechy.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.