Komary reagują na konkretne kolory

Opublikowano: 09.02.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1110

Biolodzy odkryli, że komary reagują inaczej na kolor obiektów w obecności zapachu ludzkiego ciała. Zdaniem specjalistów z University of Washington, czerwień, pomarańcz i czerń przyciągają ich uwagę o wiele bardziej, niż pozostałe kolory. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”.

Do takiego wniosku doszli naukowcy obserwujący zachowanie samic komarów z gatunku Aedes aegypti, będących nosicielami wirusa Zika i żółtej febry. Profesor Jeffrey Riffell i jego koledzy stwierdzili, że komary poszukują nowych ofiar nie tylko za pomocą zmysłu węchu i reagując na wahania temperatury, ale także skupiając się na określonych barwach otaczającego świata.

Podczas eksperymentów badacze umieścili obok komarów pojemniki z lotnymi cząsteczkami obecnymi w ludzkim pocie, a także różnokolorowe przedmioty. Obserwacje ujawniły niezwykły wzór. Komary zaczęły wykazywać zainteresowanie czerwonymi, pomarańczowymi i czarnymi przedmiotami, ignorując podobne przedmioty w kolorze zielonym lub niebieskim.

Po odkryciu tego wzoru naukowcy prześledzili jak komary reagują na widok gołej ludzkiej dłoni i zakładanie zielonej rękawiczki. Okazało się, że nadmiar dwutlenku węgla w powietrzu sprawiał, że owady latały do ​​gołej ręki nawet przy odpowiednio dużych odległościach między komarem a człowiekiem. Zielone rękawiczki sprawiały, że owady ignorowały osobę nawet przy dość bliskim „kontakcie”. Naukowcy mają nadzieję, że to nowe odkrycie pozwoli na stworzenie nowych metod odstraszania komarów.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Nature.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.