Kolumbijska policja strzela do tłumu protestujących

Opublikowano: 06.05.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2016

Co najmniej 19 osób zginęło w Kolumbii podczas protestów przeciwko reformie podatkowej, która uderzy w najbiedniejszych. ONZ potępia brutalność policji, która użyła przeciwko demonstrantom ostrej amunicji.

Demonstracje trwają od tygodnia, od 28 kwietnia, a społeczny gniew nadal nie wygasł. Kolumbijczycy wyszli na ulice, gdyż prezydent Ivan Duque (proamerykański neoliberał) zapowiedział łatanie budżetu kosztem najmniej zarabiających. Reforma podatkowa zakładała obniżenie kwoty wolnej od podatku i skreślenie licznych ulg, z których korzystali pracownicy. Wzrosnąć miały również stawki VAT dotyczące podstawowych produktów spożywczych, a także leków, tamponów czy książek. Dodatkową 19-procentową opłatą rząd miał zamiar obciążyć płatności za gaz, elektryczność, wodę i internet.

Prezydenckie plany oburzyły zarówno ludzi biednych, jak i tych nieco lepiej zarabiających. Już uderzyła w nich pandemia i wzrost bezrobocia: nie chcą dalszego zrzucania kryzysu na ich barki.

Na ulice większych kolumbijskich miast wyszły dziesiątki tysięcy demonstrantów i to pomimo ostrzeżeń, że demonstracje – z racji wzrostu liczby przypadków zakażeń koronawirusem – będą uznane za nielegalne. Największe protesty odbyły się w stolicy kraju, Bogocie, w Medellin i w Bucaramandze. Do rozpędzania zgromadzonych policja użyła pałek, armatek wodnych, ale też gumowej i w co najmniej kilku przypadkach ostrej amunicji. Biuro praw człowieka ONZ szczególnie oburzyła sytuacja w Cali, trzecim do co wielkości mieście Kolumbii, gdzie policjanci strzelali do tłumu, a wcześniej w całym mieście wyłączono prąd.

Wysoki Komisarz ONZ ds. praw człowieka nadal zbiera raporty o pobiciach, zatrzymaniach i śmierci demonstrantów. Dlatego nadal nie szacuje liczby ofiar tygodniowych protestów. Według kolumbijskiego rzecznika praw człowieka zginęło 19 osób, a 87 zniknęło i nadal jest ustalane ich miejsce pobytu. Związki zawodowe mówią o 21 zabitych, 12 ciężko rannych (postrzały w głowę) i dziewięciu zgwałconych po zatrzymaniu kobietach. Lokalne media szacują, że rannych i poszkodowanych jest ponad 800.

Pod wrażeniem determinacji obywateli w niedzielę 2 maja prezydent Ivan Duque wycofał się z planowanej reformy systemu podatkowego. Obywatele jednak nie wracają do domu: związki zawodowe wezwały, by kontynuować protesty. Teraz chodzi już nie tylko o podatki, ale o dofinansowanie służby zdrowia, systemu oświaty i systemu emerytalnego. To kolejne obszary, które kolumbijskie „bardzo tanie państwo” zwyczajnie zaniedbywało. Wielu uczestników protestów z ubiegłego tygodnia jest też zdecydowana manifestować dalej, bo są wściekli na postawę policji i jej brutalność wobec pokojowych demonstracji.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.