Kolumbia: setki zaginionych przeciwników władzy

Opublikowano: 24.05.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1160

Po 23 dniach nieustających, krwawych protestów społecznych przeciwko faszystowskiej władzy w Kolumbii, władze sięgnęły prawdopodobnie po porywania przeciwników władzy.

W Cali, trzecim co do wielkości kolumbijskim mieście na zachodzie kraju organizacje broniące praw człowieka sygnalizują zaginięcie co najmniej 150 osób. Za porwaniami, jak twierdzi kolumbijski Instytut Badań nad Rozwojem i Pokojem, stoi owiana złą sławą specjalna jednostka policji kolumbijskiej ESMAD. Zajmuje się ona walką i prewencja zamieszek w miastach. Krytykowana za naruszenia praw człowieka podczas tłumienia zamieszek na Uniwersytecie w Bogocie, podczas których odnotowano co najmniej 6 ofiar.

Według organizacji pozarządowych zaginione osoby były we czwartek zatrzymane przez policję i przetrzymywane w supermarkecie w Bogocie. Kolumbijska prokuratura generalna zbadała sprawę i oznajmiła, że we wspomnianym sklepie nie znaleziono śladów przemocy. Świadkowie zaś twierdzą, że w sklepie były ślady krwi. Następnego dnia pod supermarket podjechały śmieciarki i ciężarówki, brały jakiś ładunek i odjechały w nieznanym kierunku.

Magaly Pino, przedstawicielka Kongresu Ludowego wylicza, że w Cali zaginęło 150 osób w ostatnich tygodniach, przy całkowitej bierności władz. Nie ma ani dochodzeń, ani poszukiwań.

Od początku wybuchu protestów jednak z organizacji – Temblores – zgłosiła 1645 zatrzymań, z czego część zatrzymanych była przewożona do innych miejsc niż areszty. Najczęściej były to właśnie supermarkety i magazyny.

Od wybuchu protestów 28 kwietnia organizacja Temblores zgłosiła 1645 arbitralnych zatrzymań w całym kraju. Większość zatrzymanych została przewieziona do miejsc pozainstytucjonalnych, takich jak magazyny i supermarkety. Los części z nich jest nieznany.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.