Kolejny skok na SKOK?

Opublikowano: 30.12.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 744

Ministerstwo Finansów opracowało kolejny projekt rozporządzenia, które chce narzucić kasom nowe obowiązki sprawozdawcze, daleko wykraczające poza ramy standardowego sprawozdania finansowego. – To atak na autonomię systemu SKOK – komentują specjaliści.

Ministerstwo Finansów – jak ujęto w uzasadnieniu, poprzez owe regulacje – dąży do poznania szczegółów z działalności kas. Rozporządzenie ustala bowiem zasady odpisów aktualizujących kredyty i pożyczki, nakłada na kasy obowiązek publikacji m.in.: pełnych sprawozdań finansowych, przychodów, kosztów, bilansów, rachunku zysków i strat, przedstawiania zobowiązań pozabilansowych, zmian w funduszach własnych i rachunku przepływów pieniężnych. Ponadto SKOK miałaby informować o istotnych zdarzeniach gospodarczych, umowach i kontraktach, transakcjach, wszelkich danych o aktywach i pasywach itd. Zdaniem ministerialnych urzędników – całość ma zapewnić stabilność SKOK i zwiększyć bezpieczeństwo lokowanych pieniędzy.

Przypomnijmy, że SKOK to dziś potężna instytucja finansowa dysponująca dwoma tysiącami placówek, z aktywami przekraczającymi 14 miliardów złotych, z usług której korzysta – bagatela – 2.,3 miliona Polaków – i co istotne z tendencją rosnącą. Na zaufanie swoich członków Kasy pracują już 20 lat.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2011 r. powstał z inspiracji Komisji Nadzoru Finansowego, która uparcie zabiega o przejęcie nadzoru ostrożnościowego nad systemem SKOK.

– Przedmiotem regulacji jest wprowadzenie szczególnej zasady dokonywania odpisów z tytułu zmniejszania wartości udzielonych przez SKOK pożyczek i kredytów, w tym naliczonych lecz nie zapłaconych odsetek. Jest to kwestia wymagająca zmian ustawowych i nie może być wprowadzona w trybie rozporządzenia ministra finansów – twierdzi tymczasem prof. Grażyna Ancyparowicz, była wiceprezes GUS. – Wejście w życie rozporządzenia Ministra Finansów w wersji z 15 grudnia 2011 r. musi spowodować ograniczenie aktywności pożyczkowej SKOK, przy równoczesnym wzroście kosztów wywołanym tworzeniem nowych rezerw. Jest to przejaw swoistej dyskryminacji systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wobec banków, które mają przywilej zaliczania środków odprowadzanych na rezerwy do kosztów działalności. W tej sprawie (podobnie jak w sprawie ustawy z 2009 r. dotyczącej działalności i nadzoru nad systemem SKOK) powinni wypowiedzieć się konstytucjonaliści, a nie – ekonomiści – podkreśla prof. Ancyparowicz

Wspomniany nadzór ostrożnościowy nad działalnością SKOK sprawuje Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, znana pod nazwą – Kasa Krajowa. Dotychczas nadzór ten sprawdzał się znakomicie, a polskie SKOK-i, tak jak ich amerykańskie odpowiedniki – unie kredytowe, skutecznie odparły kryzys finansowy, który tak mocno uderzył w duże, komercyjne banki.

– Ogłoszona w lutym 2011 r. opinia Banku Światowego, nie tylko podkreśla znakomity rozwój kas w Polsce, ale także dobrze ocenia dotychczas działający nadzór samorządowy, sprawowany przez Kasę Krajową w oparciu o delegację ustawową – podkreśla Wiktor Kamiński, wiceprezes Kasy Krajowej.

Depozyty w systemie SKOK są zabezpieczane przez Program Ochrony Depozytów w ramach statutowej działalności Kasy Krajowej oraz ubezpieczane w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK. System gwarantowania depozytów SKOK podlega dyrektywie 1994/19/WE z dnia 30 maja 1994 r. Parlamentu i Rady Europejskiej oraz dyrektywie 2009/14/WE z dnia 11 marca 2009 r. w zakresie poziomu gwarancji i terminu wypłaty (Dz. UE 13.3.2009 L68/3). Depozyty ulokowane w SKOK podlegają zatem tym samym normom ochrony, jak wszelkie inne depozyty zawierzone przez klientów bankom.

– Trudno więc zrozumieć dlaczego, od kilku lat, pod pretekstem dostosowania polskiego prawa do zaleceń Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ponawiane są próby ograniczenia autonomii systemu SKOK, a w szczególności – ograniczenie uprawnień Kasy Krajowej – konkluduje prof. Ancyparowicz.

Podobnego zdania jest profesor Henryk Cioch, kierownik Zakładu Prawa Spółdzielczego i Organizacji Spółdzielczości UMCS.

– Inicjatorem prac nad projektem tego rozporządzenia był Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, który w świetle obowiązującego stanu prawnego nie sprawuje jeszcze nadzoru ani nad Krajową Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową, ani nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi – komentuje. – Mam zatem uzasadnione wątpliwości, czy organ ten powinien wyrażać opinie o konieczności uregulowania czytelnych zasad tworzenia odpisów aktualizujących należności kas z tytułu udzielanych pożyczek i kredytów. Rozporządzenie to wykracza również poza granice materii, która może być uregulowana w drodze aktu wykonawczego oraz narusza zasady równości z uwagi na uregulowania podatkowe. Podsumowując – wszelkie ewentualne regulacje kwestii tworzenia odpisów w kasach powinny nie tylko mieć swoje umocowanie w adekwatnej delegacji ustawowej, uwzględniać poziom rozwoju kas, wpływ tych ewentualnych regulacji na ich sytuację, jak również mieć na względzie konstytucyjną zasadę równości.

Źródło: Stefczyk.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

  1. memento 30.12.2011 10:58

    Atakowanie wszelkich oddolnych inicjatyw, w których nie ma się udziałów to stara rządowa tradycja…

  2. manchester U 30.12.2011 11:24

    Domyślam sie że w zarządzie nie zasiada ani jeden przedstawiciel rasy Panów z Izraela więc to taki problem dle”ELYTY” politycznej tego poddańczego państwa jakim jest Polska.

  3. donkey 30.12.2011 12:28

    Po to chcą poznać szczegóły, żeby wiedzieć jak ich okraść.

  4. adambiernacki 30.12.2011 13:30

    Już po Skokach wiem co się dzieje wewnątrz jestem na bieżąco. Usuwani są najlepsi z ludzi ze stanowisk i zastępowani młodym komsomołem menadżerskim z zewnętrznego odgórnego nadania. Burzona jest struktura a trwa to od jakiegoś czasu. Neomarsistowscy zydkowie tacy jak plusk lub producenci zydow tacy jak np. komek i rabek maja mandat społeczny. Zresztą premierem był milerek co za hańba i upadek. To nie jest Polska jeszcze nie.

  5. Maniekzgro 30.12.2011 13:41

    Jeśli rzeczywiście SKOKi oparły się kryzysowi lepiej niż banki komercyjne to właśnie to może być ich największy grzech według Tuska i reszty ekipy.

  6. memento 30.12.2011 14:02

    SKOKi nie mogę generować długofalowych przychodów i napełniać skarbców złotem. W SKOKu każdy klient jest jednocześnie współwłaścicielem i może przegłosować odwołanie zarządu, jak to miało miejsce w przypadku SKOKu Kopernika gdy zarząd zdefraudował pieniądze. Biedny prezes siedzi teraz za kratkami zamiast pławić się w pieniądzach z bailoutu. Jednym słowem: SKOKi to samo zło 😀

  7. NovySymbol 30.12.2011 14:05

    TO model polityki jaka prowadzi masoneria – klientami skoku są ludzie zwykli przeciętni -a to własnie ta grupe chca sprowadzić do całkowitego niewolnictwa – niewolnik ma być biedny opodatkowany zaszczuty bez prawa głosu – niewolnikowi nic nie wolno mozna z nim zrobić to co sie chce a Pierwszym stopniem do zniewolenia jest Udupienie finansowe jednostki – chcą wiedzieć ile mamy pieniędzy ile jeszcze mogą nam odebrać 🙂 – po za tym skok nie należy to tak zwanej MAFII BANKÓW ŚWIATOWYCH – To konkurencja która należy zniszczyć w zalążku 😉 – Ludzie Gdzie Wy żyjecie – czy to nie podejrzane ze urzędasy co im się nie chce po du..ie drapać bo by musieli podnieść 4 litery ze stołka interesuje się czymś co nie leży w ich zakresie działania ? Dlaczego nie kontrolują innych banków ? Szef banku dopisuje sobie tylko zera do swego kąta;) – kto go sprawdzi, w Ameryce już to od dawna funkcjonuje w Polsce po upadku komuny która też zrobiła prezent wszystkim zwłaszcza ludziom którzy mieli kredyty – to był taki gest że nie ten diabeł straszny 😉

  8. adambiernacki 30.12.2011 14:56

    Baśń o zorganizowanej przestępczości.
    Dawno temu zupełnie niepotrzebnie dwie ladacznice z tryplem zapłodnione przez knury urodziły dwóch wybitnie obleśnych pederastów marksa i engelsa. Syfilisy te dwa taplając się w ekskrementach prowadziły swój zwyrodniały i zupełnie nieuzasadniony żywot leniwych zboków. Potem pojawił się następny szkodnik planetarny kiłowaty suki..syn lenin również zajadający się obsranymi penisami i wiodący kompletnie bezproduktywny i nieuzasadniony żywot przestępcy. Te mutanty kiłowate pomogły podobnym zboczeńcom i obibokom stworzyć największą w historii świata organizację przestępczą, która już na początku swojego istnienia zabiła dziesiątki milionów ludzi. Niestety to nie bajka to historia a pociotki i pobratymcy bandy zwyrodnialców rządzą teraz w tym kraju lub zajmują strategiczne stanowiska.

  9. norbo 30.12.2011 15:12

    @adambiernacki, kultura az ocieka z twojej wypowiedzi… a argumentow merytorycznych w niej bez liku… szkoda tylko, ze ten wspolczesny, jak i byly ogolnoswiatowy syf zawdzieczamy wielkim wrogom wymienionych przez ciebie panow…

  10. Staszek 30.12.2011 17:47

    adambiernacki a gdzie żydzi,zapomniałeś o żydach co za niedopatrzenie.

  11. norbo 30.12.2011 18:42

    no i ani slowa o islamskich terrorystach…? dziwne……..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.