Kolejny problem z imigrantami – analfabetyzm

Opublikowano: 08.01.2018 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1194

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) zaniepokojony jest słabymi postępami językowymi imigrantów – analfabetów. Chodzi o ponad 40-tysięczną grupę, która mimo specjalnych kursów i dodatkowych szkoleń nie była dotąd w stanie opanować niemieckiego nawet na podstawowym poziomie.

Jak donosi gazeta „Bild am Sonntag” zjawisko jest o tyle niepokojące, że analfabeci byli objęci intensywnym i kosztownym szkoleniem w małych grupach, w ramach nawet do 1300 godzin nauczania języka. Tylko w pierwszym półroczu 2017 roku skorzystało z takiej możliwości ponad 43 tysiące migrantów analfabetów, co stanowiło ponad 11 procent wszystkich uczestników kursów językowych organizowanych przez niemieckie agendy rządowe d/s migracji.

Z danych BAMF wynika, ze przeszło 80 procent analfabetów nie poczyniło znaczących językowych postępów. To oznacza, że osoby te nie będą miały w Niemczech szans nie tylko na zdobycie zawodowych kwalifikacji, ale nawet zatrudnienie do prostych prac pomocniczych. Najgorzej w tych statystykach wypadli przybysze z Iraku i Erytrei.

Problem sygnalizowany obecnie przez BAMF nie jest niczym nowym. Już w 2016 roku, kierujący Federalną Radą Oświatową rektor Uniwersytetu w Hamburgu prof. Dieter Lenzen ostrzegał, że wielu migrantów z krajów arabskich i afrykańskich może, z powodu bardzo niskiego poziomu wykształcenia, napotkać w RFN na poważne problemy integracyjne.

„Ponad 65 procent z nich nie osiąga, nawet podstawowej umiejętności czytania ze zrozumieniem” – informował rektor. Jego zdaniem, nawet w przypadku studentów z Bliskiego Wschodu trzeba się liczyć średnio z dwuletnim intensywnym nauczaniem języka, na poziomie minimum 20 godzin tygodniowo.

Jesienią 2015 hamburska uczenia wystartowała z inicjatywą pomocy imigrantom pragnącym studiować. Z oferty tej skorzystało wówczas blisko 3000 młodych migrantów, jednak po roku szkolenia zaliczyło je zaledwie 60 osób. „Reszta miała rozmaite problemy i trudności, co trzeba zauważyć, nie wynikające z winy naszej uczelni” – wyjaśnił rektor Lenzen.

Autorstwo: AEW
Na podstawie: DW.com, Welt.de, Sueddeutsche.de
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. BrutulloF1 08.01.2018 15:27

    Merkelowa chciała lekarzy i inżynierów a Erdogan podrzuca jej yny stado baranów.

  2. Niccolo 08.01.2018 17:36

    Nie wiesz co ona na prawdę chciała. Skoro pomimo fali gwałtów, braku integracji ze społeczeństwem, ona nie żałuje swej decyzji, a nawet pomaga im wymigać się z odpowiedzialności, co ma miejsce w krajach które z miła chęcią ich przyjęły, to moim zdaniem właśnie tak miało być.

  3. MakSym 08.01.2018 21:48

    Chyba się leciutko coś autorowi przyśniło – 1300 godzin nauki języka? 1300!??
    3,5 roku nauki godzinę dziennie, dzień w dzień?
    Albo rok i 9 miesięcy 2 godziny dziennie, dzień w dzień?

    Zdaje sobie ktoś w ogóle sprawę, że ta liczba to kompletna fikcja?

  4. Light 08.01.2018 22:07

    Jak analfabeta może nauczyć się pisać i czytać w obcym języku? Czy nie powinien najpierw nabyć tych umiejętności w swoim ojczystym języku? Tak, by miał później jakiekolwiek podstawy do tego, aby móc nauczyć się innego/obcego systemu symbolicznej kodyfikacji znaczeń?

  5. Light 08.01.2018 22:27

    @pudson
    Na tej zasadzie wszyscy jesteśmy analfabetami w przeszło stu językach…
    A tak na poważnie – jeżeli rzeczywiście to autor miał na myśli to znaczy, że niepoprawnie użył określenia “analfabetyzm”. W takim przypadku można mówić/pisać jedynie o “nieznajomości” lub “nieumiejętności”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.