Kolejny krewniak grafenu

Opublikowano: 24.05.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 977

Materiał TGNC, czyli bazujący na triazynie grafitowy azotek węgla (triazine-based graphitic carbon nitirde), został teoretycznie przewidziany w 1996 roku. Teraz udało się go uzyskać uczonym z University of Liverpool.

TGNC podobnie jak jego krewniak, grafen, tworzy jednoatomowe struktury, jednak w przeciwieństwie do grafenu posiada pasmo wzbronione, dzięki czemu można go wykorzystać do produkcji tranzystorów. „To ekscytujące odkrycie, gdyż znamy niewiele uporządkowanych dwuwymiarowych organicznych materiałów stałych. Odkrycie kolejnego członka ‘grafenowej rodziny’ jest bardzo znaczące” – mówi chemik z Liverpoolu, profesor Andrew Cooper.

Prace nad TGNC rozpoczęto od wykorzystania dicyjanodiamidu do stworzenia kryształów grafitowego azotku węgla. Zostały one zamknięte w kwarcowej tubie, gdzie przez 62 godziny podgrzewano je w temperaturze do 600 stopni Celsjusza. Uzyskano w ten sposób płyn zawierający płatki TGNS, które można było odfiltrować lub oderwać od tuby.

Na razie utworzono materiał i przeprowadzono jego wstępne analizy. Teraz uczeni muszą dokładnie zbadać jego właściwości.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: PhysOrg
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.