Kolejny dokument przyspieszy prace nad siecią 5G

Opublikowano: 29.10.2019 | Kategorie: Gospodarka, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 853

Działający w Polsce operatorzy sieci telekomunikacyjnych, Exatel oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisali w obecności ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego memorandum, które zakłada szeroko zakrojoną współpracę wszystkich podmiotów na rzecz rozwoju sieci 5G w Polsce.

O podpisanym w poniedziałek memorandum poinformowała „Rzeczpospolita”, która cytuje jego fragment. „Memorandum zakłada że Strony podejmą współpracę w celu przeprowadzenia analizy biznesowej stosownych modeli wdrożenia technologii 5G w Polsce w oparciu o pasmo 700 MHz do budowy jednolitej infrastruktury w standardzie 5G, która objęłaby całe terytorium Polski” – głosi tekst memorandum.

Zgodnie z dokumentem, jednolita struktura dla pasma 700 MHz miałaby należeć do spółki celowej o nazwie #POLSKIE5G, w której przedsiębiorcą dominującym byłby Skarb Państwa lub spółka z udziałem Skarbu Państwa. Strony, które podpisały dokument, zakładają, że Skarb Państwa miałby zapewnić pasmo 700 MHz a także dostęp do odpowiedniej infrastruktury, a firmy prywatne ze swej trony zapewnią własną infrastrukturę a także ewentualne środki finansowe.

Memorandum zostało podpisane przez przedstawicieli T-Mobile, Orange, Polkomtela, Exatela oraz Polskiego Funduszu Rozwoju w obecności ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes Exatela Nikodem Bończa-Tomaszewski powiedział, że udało się osiągnąć unikalne w skali światowej porozumienie między operatorem państwowym a operatorami prywatnymi.

„#Polskie5G to unikalny w skali światowej projekt. Choć o budowie wspólnej infrastruktury dla 5G dużo się mówi, w Polsce, wbrew sceptykom, udało się osiągnąć porozumienie operatora państwowego oraz krajowych i zagranicznych operatorów prywatnych. Podpisanie memorandum #Polskie5G to początek drogi do rozwiązania podstawowych problemów telekomunikacyjnych Polski” – powiedział prezes Exatela.

Komisja Europejska chce, by kraje członkowskie dysponowały szeroko dostępną siecią technologii 5G do roku 2025, natomiast do roku 2020 ma być dostępna na zasadzie komercyjnej w co najmniej jednym dużym mieście każdego kraju członkowskiego.

W Polsce od dłuższego czasu trwają prace nad wdrożeniem technologii 5G. 4 lipca tego roku Sejm uchwalił ustawę o wdrożeniu sieci, zgodnie z którą budowa infrastruktury telekomunikacyjnej w takich miejscach jak parki narodowe, rezerwaty czy uzdrowiska będzie ułatwiona. Nowela zawiera m.in. przepisy związane z zapewnieniem dostępu do informacji na temat emisji promieniowania elektromagnetycznego w związku z budową i unowocześnianiem sieci. Przewidziano też stworzenie Funduszu Szerokopasmowego, którego budżet wyniesie 140 mln zł rocznie – ma on zapewnić równomierny rozwój projektu wdrażania 5G na terytorium całego kraju.

2 września w Warszawie premier Mateusza Morawieckiego i wiceprezydent USA Michaela Pence podpisali deklarację bezpieczeństwa sieci 5G. Jak informował Biały Dom, ma ona na celu przeciwdziałanie Chinom i ich rzekomym próbom wykorzystania chińskich firm do gromadzenia danych wywiadowczych. Wcześniej „Wall Street Journal” powołując się na poinformowane źródła, podała, że amerykańska prokuratura rozszerzyła dochodzenie w sprawie działalności Huawei, co może prowadzić do dodatkowych zarzutów przeciwko chińskiemu gigantowi telekomunikacyjnemu.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller mówił z kolei, że po podpisaniu deklaracji o bezpieczeństwie budowania sieci 5G strony przejdą do „konkretnych kwestii – to znaczy do badań naukowych w tym zakresie, tworzenia ram bezpieczeństwa dla nowej sieci mobilnej”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polantek 29.10.2019 21:22

    W takich amerykanskich ramach to napewno bedziemy bezpieczni; poza tym pasmo 700 MHz nie nadaje sie na 5G w czystej postaci, bedzie to polski polsrodek na brak rozwinietej sieci swiatlowodow

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.