Kolejny bank znacjonalizowany?
Wiele wskazuje na to, że mBank może niebawem trafić pod kuratelę Skarbu Państwa.
To czwarty co do wielkości aktywów bank w Polsce, mający prawie 8 proc. udziału w rynku. Jego głównym akcjonariuszem jest Commerzbank, kontrolujący 69 proc. kapitału. Wicelider niemieckiego rynku od lat ma problemy finansowe i w nowej strategii, mającej pomóc mu w odbudowie rentowności, zakłada sprzedaż mBanku.
„Rząd jest zainteresowany, żeby aktywa mBanku, wystawione na sprzedaż przez Commerzbank, przeszły w ręce instytucji, które, można powiedzieć, są bardziej krajowe, aniżeli zagraniczne” – powiedział we wtorek minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. „Uważamy, że my jako rząd powinniśmy być tego typu aktywami zainteresowani, ale również, że nasze krajowe instytucje powinny być tego typu aktywami zainteresowane, bo najczęściej dochodzi do przejęcia tego typu aktywów przecież nie przez rząd, tylko przez instytucje finansowe” – dodał w wywiadzie dla Polskiego Radia 24.
Nacjonalizacja w sektorze bankowym, czyli kupienie danego podmiotu bezpośrednio przez Skarb Państwa bądź pośrednio przez spółki zależne od Skarbu Państwa, jest wpisana w program Prawa i Sprawiedliwości. Po Banku Pekao oraz Alior Banku może jej ulec mBank.
„Jeżeli formalnie mBank zostanie zaprezentowany jako wystawiony na sprzedaż, to naszym obowiązkiem jest analiza tych aktywów – to bank, który jest bankiem dużym, spełnia nasze wcześniejsze oczekiwania dotyczące rozmiarów, jest instytucją z aktywami ponad 100 mld zł. Naturalnie będziemy się temu przyglądali” – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes banku PKO SA.
Źródło: NowyObywatel.pl