Kolejni Indianie Guajajara zamordowani

Opublikowano: 19.12.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1358

Sześciu amazońskich Indian zostało zamordowanych w najnowszej fali przemocy wobec rdzennej ludności Brazylii. Członkowie plemienia Guajajara z północno-wschodniej części brazylijskiej Amazonii zginęli między wrześniem a listopadem 2016 roku w granicach brazylijskiego stanu Maranhão. Po zamordowaniu ofiar oprawcy rozczłonkowali ich ciała.

Pozbawieni życia mężczyźni są najnowszymi ofiarami konfliktu o ziemię wstrząsającego regionem. Kilka grup Indian Guajajara stoi na czele wysiłków zmierzających do eksmisji drwali nielegalnie wycinający ich lasy i te upomnienie się o własną suwerenność spotyka się z gwałtownymi repulsjami, coraz bardziej przypominającymi swą eskalacją wydarzenia na ziemiach Indian Guarani na południu kraju.

Do morderstw członków plemienia doszło w granicach rdzennych terytoriów Bacurizinho, Cana Brava i Morro Branco położonych w gminach Grajaú i Barra do Corda. Według lokalnego oddziału Rady Misyjnej CIMI w stanie Maranhão do pierwszego zabójstwa doszło 23 września, a ostatniego 26 listopada. José Queirós Guajajara (45 lat) został znaleziony martwy 23 września o godzinie 17:00 nieopodal wsi Nova. Jego rodzina podejrzewa, mając na względzie charakterystyczne wypalenia na jego ciele, że zginął porażony prądem. „Ten Indianin był bojownikiem w obronie rodzimej ziemi przed nielegalnym wyrębem i wzbudził dużo złości w tych, którzy żyli z tej nielegalnej działalności” – czytamy w komunikacie CIMI. Opisywaną serię zabójstw zamyka śmierć kacyka José Colirio Oliveiry Guajajara – mężczyzna został zastrzelony w zasadzce zorganizowanej na zlecenie, dając się we znaki jako przywódca swojej wioski w walce z intruzami.

Dzień przed śmiercią kacyka odnaleziono ciało Hugo Pompeu Guajajary, z odciętym językiem i skórą zdartą z twarzy. Indianin mieszkał w jednej z wiosek w rdzennym terytorium IT Cana Brava, wzdłuż drogi BR-226. 5 listopada ujawniono ciało Lopesa de Sousy Guajajary. 16-latek miał amputowany czubek penisa i uszy. 16 dni później stwierdzono śmierć José Diasa de Oliveiry Lopesa Guajajary – ślady na ciele wskazywały na uduszenie, także z jego twarzy zdarto część skóry. Ostatnie z zabójstw dotyczy zgonu Divino Carvalho Guajajary. 18-latek był mieszkańcem wsi Taboca położonej w granicach rdzennego terytorium Bacurizinho. Młodzieniec zasztyletowany został przez nie-Indianina, który mieszkał we wsi po tym gdy ożenił się z miejscową Indianką.

Indianie Guajajara otrzymują nieprzerwany strumień gróźb od drwali, osadników i innych osób najeżdżających ich terytorium, a także kradnących ich ziemię i zasoby. W regionie działa potężna i brutalna mafia wspierana przez niektóre stronnictwa polityczne. Pięciu członków plemienia zginęło już na początku 2016 roku. Pochodzili oni z rdzennego terytorium Arariboia, gdzie członkowie ludu Guajajara znani jako „Strażnicy Guajajara” oddają swoje życie patrolując obszary podlegające intensywnej dewastacji, walcząc o wydalenie kompanii drwali, a także zabiegając o bezpieczeństwo swych sąsiadów, nieskontaktowanych Indian Awa Guaja zagrożonych wyginięciem. W 2016 roku w stanie Maranhão ofiarą morderstw padło dwunastu rdzennych mieszkańców – suma ta przekroczyła roczne bilanse zabójstw z lat poprzednich.

Olimpio Guajajara, jeden ze strażników w rozmowie z Survival International powiedział: „Awa stoją w obliczu ludobójstwa. Nikt nie ma prawa do usuwania ich z ziemi. Pomóżcie nam ich chronić!”. Nieskontaktowane plemiona są najbardziej zagrożonymi społecznościami na planecie i grozi im katastrofa, jeżeli ich ziemie nie będą chronione. Brazylijscy parlamentarzyści debatują obecnie o prawach, które osłabią prawną ochronę rdzennych terytoriów, a także częściowo zamrożą finansowanie FUNAI, agencji rządowej odpowiedzialnej za ochronę ziem plemiennych. Jeżeli te regulacje prawne zostaną przyjęte, to jeszcze pogorszą i tak już trudną sytuację Guajajara i innych rdzennych mieszkańców Brazylii.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: CIMI Regional Maranhão
Na podstawie: SurvivalInternational.org, CIMI.org.br
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.