Kolejne starcia policji z demonstrantami w Hongkongu

Opublikowano: 19.10.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 229

Policja w Hongkongu usunęła postawione przez demonstrantów barykady, które blokowały ulice w dzielnicy biznesowej Mong Kok. Jednak później, demonstranci zaczęli domagać się miejsca dla prowadzenia dalszych protestów i ponownie zaczęli blokować ulice. Policja zaczęła zatrzymywać demonstrantów i znów doszło do starć.

O godzinie 21.30 (14 października) około 300 tysięcy protestujących próbowało ustawić nowe blokady na ulicy Long Wo, w dzielnicy Admiralty, w pobliżu siedziby głównej rządu. Oddziały prewencyjne podjęły działania mające na celu rozproszenie protestujących. W wyniku akcji aresztowano 45 osób. Działania policji były brutalne. W jednym z serwisów informacyjnych pokazano jak protestujący, zidentyfikowany jako Tsang Kin-Chiu, członek Civic Party (Partia Obywatelska), został celowo wyniesiony w ciemny zaułek, gdzie otrzymał kilka ciosów i został skopany przez sześciu funkcjonariuszy policji.

W kolejnych protestach wzięło udział ponad 9 tysięcy osób. W sobotę rano czasu lokalnego, policja aresztowała ponad 25 osób a co najmniej 15 funkcjonariuszy zostało rannych. Służby zaczęły rozpędzać tłumy demonstrantów za pomocą gumowych pałek i gazu pieprzowego.

Demonstranci domagają się dymisji Leunga Chun-yinga, obecnego szefa Hongkongu, oraz większej demokracji. Chiny zatwierdziły wcześniej prawo, według którego wybory w tym regionie będą kontrolowane przez specjalną komisję. Pierwsze masowe protesty zaczęły się pod koniec września.

Obecnej sytuacji w Hongkongu nie da się opanować i wszystko wskazuje na to, że istnieją tylko dwa rozwiązania – albo Chiny ulegną i cofną swoją decyzję w sprawie przyszłych wyborów w tym regionie, albo wybiorą opcję siłową. Niestety wiele wskazuje na to, że władze nie biorą pod uwagę pierwszego rozwiązania i mają zamiar postawić na swoim.

Autorzy: John Moll (akapity 1, 3-5), Oiwan Lam (tłum. Krzysztof Pawliszak, akapit 2)
Źródła: Zmiany na Ziemi, Global Voices
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o