Kolejne starcia policji z demonstrantami w Hongkongu

Opublikowano: 19.10.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 9

Policja w Hongkongu usunęła postawione przez demonstrantów barykady, które blokowały ulice w dzielnicy biznesowej Mong Kok. Jednak później, demonstranci zaczęli domagać się miejsca dla prowadzenia dalszych protestów i ponownie zaczęli blokować ulice. Policja zaczęła zatrzymywać demonstrantów i znów doszło do starć.

O godzinie 21.30 (14 października) około 300 tysięcy protestujących próbowało ustawić nowe blokady na ulicy Long Wo, w dzielnicy Admiralty, w pobliżu siedziby głównej rządu. Oddziały prewencyjne podjęły działania mające na celu rozproszenie protestujących. W wyniku akcji aresztowano 45 osób. Działania policji były brutalne. W jednym z serwisów informacyjnych pokazano jak protestujący, zidentyfikowany jako Tsang Kin-Chiu, członek Civic Party (Partia Obywatelska), został celowo wyniesiony w ciemny zaułek, gdzie otrzymał kilka ciosów i został skopany przez sześciu funkcjonariuszy policji.

W kolejnych protestach wzięło udział ponad 9 tysięcy osób. W sobotę rano czasu lokalnego, policja aresztowała ponad 25 osób a co najmniej 15 funkcjonariuszy zostało rannych. Służby zaczęły rozpędzać tłumy demonstrantów za pomocą gumowych pałek i gazu pieprzowego.

Demonstranci domagają się dymisji Leunga Chun-yinga, obecnego szefa Hongkongu, oraz większej demokracji. Chiny zatwierdziły wcześniej prawo, według którego wybory w tym regionie będą kontrolowane przez specjalną komisję. Pierwsze masowe protesty zaczęły się pod koniec września.

Obecnej sytuacji w Hongkongu nie da się opanować i wszystko wskazuje na to, że istnieją tylko dwa rozwiązania – albo Chiny ulegną i cofną swoją decyzję w sprawie przyszłych wyborów w tym regionie, albo wybiorą opcję siłową. Niestety wiele wskazuje na to, że władze nie biorą pod uwagę pierwszego rozwiązania i mają zamiar postawić na swoim.

Autorzy: John Moll (akapity 1, 3-5), Oiwan Lam (tłum. Krzysztof Pawliszak, akapit 2)
Źródła: Zmiany na Ziemi, Global Voices
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o