Kolejne przesłuchanie ws. tajnych więzień CIA w Polsce

Opublikowano: 05.12.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 617

Wczoraj zakończyło się publiczne przesłuchanie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w sprawach al-Nashiri przeciwko Polsce i Abu Zubajda przeciwko Polsce. Pełnomocnicy al-Nashiriego i Abu Zabajdy złożyli skargi przeciwko Polsce, która według nich dopuściła do tortur i złego traktowania, bezprawnego transferu osób oraz nie przeprowadziła efektywnego śledztwa w sprawie tajnych więzień CIA na swoim terytorium.

Prawnicy powołują się m.in. na art. 3 i 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, czyli zakaz tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania oraz prawo do sprawiedliwego procesu.

W przesłuchaniu uczestniczyli przedstawiciele polskich władz, w tym m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Artur Nowak-Far oraz zastępca prokuratora apelacyjnego w Krakowie Janusz Śliwa. Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pytali polskich przedstawicieli o znaczenie statusu osoby pokrzywdzonej, przyznanego dotychczas trzem więźniom Guantanamo oraz odniesienie się do zarzutów stawianych przez pełnomocników skarżących. Domagali się również wyjaśnienia, dlaczego śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce rozpoczęto dopiero w 2008 roku i z czego wynikały zmiany prokuratorów prowadzących i miejsca prowadzenia śledztw w trakcie jego trwania. Strona polska stwierdziła, że rząd nie potwierdza ani nie zaprzecza okolicznościom opisanym w skargach, ponieważ powinny być one ocenione przez krajowy wymiar sprawiedliwości. Przeważająca większość informacji pozostaje utajniona ze względu na tajemnicę państwową.

W październiku tego roku w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przyjęto rezolucję, która wzywa do ujawnienia prawdy i rozliczenia udziału krajów UE w programie uprowadzeń i tajnych więzień CIA. W tym samym miesiącu Jemeńczyk Walid bin Attash został trzecią osobą o uznanym statusie ofiary w trwającym od pięciu lat śledztwie polskiej prokuratury w związku z naruszeniami praw człowieka, jakich na terytorium Polski mogło się dopuścić CIA. W listopadzie Komitet Przeciwko Torturom wydał rekomendacje dla Polski obejmujące konieczność wprowadzenia ustawowej definicji tortur oraz zakończenia śledztwa w sprawie tajnych więzień CIA. Na Polsce spoczywa obowiązek przeprowadzenia dochodzenia, oraz – tam gdzie istnieją wystarczające dowody – oskarżenia i osądzenia podejrzanych o pogwałcenie prawa międzynarodowego, tortury oraz wymuszone zaginięcia, w tym również podejrzanych o współudział w tych przestępstwach.

Źródło: Amnesty International


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.