Kolejne kraje Unii Europejskiej wracają do węgla

Opublikowano: 22.06.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1042

Wysokie ceny surowców energetycznych, związane głównie z wojną na Ukrainie i sankcjami wobec Rosji, powodują przeproszenie się kolejnych państw Unii Europejskiej z węglem. Austria, Holandia i Niemcy nie zważają więc na politykę Komisji Europejskiej, zwiększając limity wykorzystania „czarnego złota” w swoich elektrowniach.

Niedawno przewodnicząca KE Ursula von der Leyen udzieliła wywiadu brytyjskiemu dziennikowi „Financial Times”. Stwierdziła w nim między innymi, że państwa unijne powinny wykorzystać obecny kryzys do dalszego zwrócenia się ku odnawialnym źródłom energii. W ten sposób szybciej realizowałyby politykę klimatyczną zawartą w „Europejskim Zielonym Ładzie”.

Sankcje wobec Rosji powodują jednak, że ceny ropy naftowej i gazu ziemnego drastycznie rosną, co przekłada się na coraz wyższą inflację praktycznie na całym świecie. Państwa Europy Zachodniej z powodu ograniczonej liczby surowca mają dodatkowo problem, bo trudno będzie im zgromadzić zapasy na okres zimowy.

Głównie z tego powodu „zapominają” one o realizacji unijnej agendy klimatycznej, wracając do wykorzystania węgla w swoich elektrowniach. Zielone światło w tej sprawie dają więc kolejne zachodnie rządy.

Władze Austrii pozwoliły swojej spółce energetycznej na transformację należących do niej elektrowni z gazowych na węglowe. Ma to mieć miejsce w przypadku, gdy nastąpi kryzys w dostawach gazu z gazociągu Nord Stream 2. Holandia zniosła limity wykorzystania „czarnego złota”, natomiast Niemcy będą dłużej korzystać z elektrowni węglowych.

Niemcy co prawda nie zamierzają wycofać się z całkowitej rezygnacji z elektrowni atomowych, tym niemniej spółki energetyczne i tak są zadowolone. Od dawna podkreślały one, że możliwość wykorzystania węgla w energetyce ma znaczenie dla bezpieczeństwa kraju.

Na podstawie: Reuters.com, BiznesAltert.pl, Welt.de
Źródło: Autonom.pl

11

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.