Kolejne kłopoty Niemiec

Opublikowano: 04.11.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 270

Państwo niemieckie powinno przygotować się na falę wezwań do wypłaty reparacji wojennych. Polska mocno ucierpiała podczas niemieckiej inwazji z 1939 roku, ale liczba państw poszkodowanych jest znacznie większa. Sąd we włoskiej miejscowości Sulmona w Abruzji wezwał właśnie Niemcy do wypłaty odszkodowania za masakrę ludności cywilnej w gminie Roccaraso w 1943 roku.

Media mówią o historycznym wyroku, który uznaje dzisiejsze Niemcy jako sukcesora III Rzeszy. Sąd domaga się odszkodowania za popełnione przez hitlerowców morderstwa na 128 mieszkańcach między 16 a 21 października w 1943 roku w Pietransieri. Mowa jest o wypłacie ponad 6 milionów euro dla gminy i krewnych ofiar. Decyzja została przyjęta z wielkim zadowoleniem. Dodajmy do tego, że jest to tylko jedna z wielu masakr dokonanych przez Niemcy w Abruzji.

6,6 miliona euro to bardzo niewielka kwota w porównaniu do żądań, jakie stawiają Grecy. Kilka miesięcy temu prezydent Prokopis Pavlopoulos ponownie wezwał niemiecki rząd do wypłaty odszkodowania za okupację, zniszczenia i morderstwa dokonane na ludności cywilnej. Przypomniał o egzekucji ponad 300 mieszkańców wioski Kommeno w gminie Arta, do której doszło w 1943 roku. Niemcy utrzymują, że w 1960 roku wypłaciły 115 milionów marek niemieckich i sprawa jest zamknięta. Tymczasem grecki ekonomista Dimitris Mardas wyliczył, że jego kraj może domagać się aż 279 miliardów euro.

Najwięcej o reparacjach wojennych mówi się w Polsce. Obecny rząd ogłosił we wrześniu, że Niemcy powinny wypłacić naszemu państwu około 3,5 biliona złotych i to za same straty materialne. Żądania Polski przywołują wspomnienia z czasów II wojny światowej, coraz więcej i coraz głośniej przypomina się, że Niemcy spowodowały ogromne zniszczenia i śmierć milionów ludzi a w wielu przypadkach uniknęły konsekwencji finansowych. Wyrok sądu we Włoszech pokazuje, że państwo niemieckie może zostać wkrótce zbombardowane wieloma wnioskami o wypłatę reparacji.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Ekathimerini.com, Repubblica.it
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o